top of page
Search

Česká obec hudební chce pomáhať hudobníkom

Kríza spôsobená koronavírusom si vzala svoju daň aj v susednom Česku. Ľudia z hudobného sektora zažívajú straty a prichádzajú o prácu. Preto sa niekoľko organizácií na čele s Českou obcou hudební spojilo, aby vznikla iniciatíva #zazivouhudbu.

„Hudobný sektor si žiada nemalé vstupné investície a je odkazaný na sezónne zárobky. Už dnes vieme, že tohtoročná sezóna zaznamená prepad o približne 10 miliárd korún, teda o polovicu. Náš odbor kríza zasiahla ako prvá a spamätá sa z nej ako posledná. Okamžité opatrenia dokážu zabrániť skokovému rastu nezamestnanosti, dlhodobé pomôžu znovu naštartovať hudobnú scénu. S následkami krízy chceme bojovať, ale bez podpory štátu hrozí, že sa odbor nedokáže postaviť späť na nohy.“ – vyjadrenie hovorcu Českej obce hudební

Podľa analýzy organizácie Česká obec hudební vyplýva, že český hudobný sektor sa prepadol z obratu 20 miliárd korún na polovicu, pričom ďalšie straty môžu nastať predlžovaním opatrení českou vládou. Základný problém majú profesionálni hudobníci, ktorých by malo v súčasnosti byť až 20 000. Nemôžu koncertovať doma ani za hranicami, a tým pádom strácajú príjem. Aj tohtoročná festivalová sezóna v Česku je na tom zle, postupne sa všetky presúvajú, rovnako ako väčšina koncertov, na budúci rok. Produkcia hudobných nástrojov a techniky klesla o 50 % a 250 hudobných klubov je v ohrození.

Zdroj: #zazivouhudbu

20 views0 comments
bottom of page