Šamanský rituál na ovládnutie nebies v Prahe
Harakiri for the Sky, ktorých v roku 2011 založilo tvorivé duo MS a JJ spojené napr. s projektmi Karg alebo Anomalie, sú jednými z najvýraznejších predstaviteľov post-blackmetalovej vlny. Ak v Amerike majú Wolves in the Throne Room a Deafheaven, v Európe to sú práve títo Rakúšaci.
Tí dnes vo svojom zvuku prvotnú depresiu a hysterické napätie už vymenili za melodicky harmonickejšie a náladami presvetlenejšej polohy, ale plochy plné atmosfér naplnených temnými a zádumčivými tónmi melanchólie samozrejme pretrvali. Pri počúvaní posledných albumov Arson a Mære sa tak namiesto psychiatrického oddelenia umiestneného v suteréne rakúskej nemocnice, ktorej pacientov už nikto roky nenavštevuje, ocitáte v temnom hvozde pulzujúcim zvukom nočného života. Ale namiesto katatonického strnutia sa vydávate jeho svet osvetlený lunou prebádať a objavovať nové formy, ktoré vám doteraz strachom z neznámeho boli utajené. Produkčne skvele ošetrená hudba tu bez akejkoľvek gýčovitosti vôbec nestráca kúzlo a upokojené atmosférické post-rokové plochy tu s blackovou ostrosťou v sebe náladou nachádza neuveriteľné súznenie, o čom svedčí aj rad oceňujúcich nominácií (napr. rakúska Grammy alebo Metal Hammer Award).
Výborne zvoleným sprievodom neba-obetujúcich sú kreatívni Švajčiari Schammasch, ktorí momentálne patria medzi najlepšie moderné blackmetalové kapely. So svojimi štyrmi albumami (z ktorých prvé tri priniesli nekonečné koncepty plné hádaniek) a jedným EP stále stúpajú nahor. Nielen čo do popularity, ale aj hudobne, skladateľsky, ba dokonca aj na pódiu, kde tromi gitarami a tromi vokálmi predvádzajú úchvatné a precízne výkony.
Ich disharmonickejší black metal oplýva silnou ambientnosťou a pohlcujúcou atmosférou, ktorá sa svojou priepastne temnou ťaživosťou dokáže priblížiť pokojne aj k post-kapelám ako Neurosis alebo Triptykon, ale nechýba ani občasná epičnosť blízka Behemoth. V žiadnom prípade však nesmieme zabudnúť na avantgardnosť a progresivitu Deatshpell Omega. Tento tajomný monument tak získava na nečakaných hudobných tvaroch, ktoré aj pri silnej sugestívnosti nestrácajú na agresii a sile.
Nemecká Groza budí medzi blackovými fanúšikmi kontroverzie, pretože sa jedná o celkom verný a trochu melodickejší klon poľských Mgła – názov podľa ich debutu, rovnaký imidž so zakrytými tvárami a pochopiteľne aj hudba. Kopírok je na scéne mnoho, ale tých dobrých už menej. A po počúvaní Groza každý musí uznať, že vedia hrať, že ich hudba nie je nudná, že má drive a že je dobre zložená.
Vstupenky je možné zakúpiť na stránke Obscure Promotion.
