Search

Škandinávsko-britská bodka za rušným týždňom v bratislavskej YMCA

Po stredajšom koncerte nemeckých metalových kapiel Brainstorm a Rage, report z ktorého nájdete tu, vyvrcholil rušný týždeň v budove YMCA na bratislavskej Karpatskej ulici nedeľňajším večerom. Počas neho sa v spomínanej stavbe konalo viacero podujatí, no my sme sa vybrali na koncert, ktorý sa odohral v Majestic Music Clube. Predstavila sa počas neho fínska speváčka Tarja, niekdajšia frontwoman slávnych Nightwish, ako aj dvojica predkapiel – Nóri Abakas a Briti Serpentyne.


Bubeník kapely Abakas. Foto: Denis Kollár

Ako prví vystúpili predposlední menovaní, nórski rockeri Abakas. Tí majú so skupinou Rage, ktorá pódium Randal Clubu v susedstve MMC v spomínaný stredajší večer zatvárala, nečakanú spojitosť. Aj spevák Abakas, podobne, ako Peavy Wagner z Rage, je zároveň basgitaristom „svojej“ kapely. V prípade Abakas ide o kapelu trojčlennú, ktorá pred svojím dnešným vystúpením v našich končinách zrejme nebola veľmi známa, no svojou nedeľňajšou rockovou šou si určite minimálne za dve hrste stredoeurópskych fanúšikov získala.


Maggiebeth Sandová (spev) z kapely Serpentyne. Foto: Denis Kollár

Zo Škandinávie sa dianie na pódiu neskôr na chvíľu vzdialilo, a to do Spojeného kráľovstva, odkiaľ na Slovensko prišli symfonickí metalisti Serpentyne. Aj kvinteto z krajiny nového kráľa Karola prinieslo na pódium niekoľko zaujímavostí, čo sa zostavy na pódiu a jej vybavenia týka. Formácia je totiž vedená ženou, čo je na hudobnej scéne stále relatívne zriedkavý jav, a jej gitaristi využívajú miesto klasickej šesťstrunovej osemstrunovú elektrickú gitaru, respektíve miesto štvorstrunovej „basy“ päťstrunovú.


Gitarista Lee Wilmer (Serpentyne). Foto: Denis Kollár

Kapela navyše počas jednej zo svojich skladieb pracovala aj s rekvizitami, akou bola blikajúca „škraboška“ na očiach frontwoman Maggiebeth Sandovej, či veštecká guľa, z ktorej pomyselne veštila. Aj bez ohľadu na tieto detaily však pätica predviedla pôsobivé vystúpenie plné vetra, ktorý vial z ventilátora do speváčkiných vlasov, stroboskopických svetiel, no predovšetkým kvalitného metalu.


Speváčka Tarja Turunen. Foto: Denis Kollár

Potom už však prišiel čas na zlatý klinec programu. Tým bola už spomínaná fínska speváčka Tarja, ktorá na pódium priviedla ďalšieho basgitaristu s päťstrunovou basgitarou, Douga Wimbisha, ale aj ďalších talentovaných hudobníkov – za všetkých spomeniem čelistu Maxa Lilju, niekdajšieho člena a spoluzakladateľa fínskej symfonicko-metalovej skupiny Apocalyptica. Ten počas deväťdesiatminútového koncertu spolu so svojimi spoluhráčmi dokázal, že si zaslúžia byť sprievodnou kapelou umelkyne Tarjiných kvalít.


Doug Wimbish (basgitara) z Tarjinej kapely. Foto: Denis Kollár

Štyridsaťpäťročná Fínka zas okrem svojho zvonivého sopránu ukázala aj slušnú znalosť slovenčiny, v ktorej vyslovila niekoľko fráz, ako aj svoje zručnosti, čo sa hry na klavír týka. Počas nej si dokonca cez plecia prehodila slovenskú vlajku, ktorá k nej doputovala z publika. No a čo sa týka Tarjou a jej kapelou odohratých skladieb, zazneli napríklad „Wishmaster“, skladba ešte z čias speváčkinho pôsobenia v Nightwish, ako aj súčasť prídavku, skladba „Innocence“, či prvá skladba koncertu, „Serene“, pochádzajúca z Tarjinho posledného albumu In the Raw.


Violončelista Max Lilja (kapela Tarje Turunenovej, ex-Apocalyptica). Foto: Denis Kollár

Tak či onak, Tarja Turunen s jej skupinou priniesli do Bratislavy šou presne takú, akú od nich ich fanúšikovia očakávali, čo je myslené v tom najlepšom zmysle slova. Príjemným spestrením bola aj dvojica predskakujúcich kapiel, a tak nám neostáva nič iné, než dúfať, že sa fínska speváčka už onedlho bude môcť znovu tešiť z toho, aké skvelé je byť opäť na Slovensku.


Tarja hrajúca na klávesy čiastočne zahalená v slovenskej vlajke. Foto: Denis Kollár

167 views0 comments