top of page
Search

Akcia Mrakoplaš kontra Alzheimer vyzbierala vyše sto tisíc korún

Na dobročinnom koncerte na podporu výskumu liečby Alzheimerovej choroby vystúpili spevák a textár Robert Kresťan, multiinštrumentalista Luboš Malina a frontman skupiny Cop Miroslav „Míša“ Leicht. Jedenástym ročníkom akcie Mrakoplaš kontra Alzheimer sa usporiadateľom podarilo získať viac ako sto tisíc korún, za desať rokov organizovania udalosti vybrali už vyše trištvrte milióna. Hudobné vystúpenie sprevádzané aukciou raritných predmetov sa uskutočnilo v priestoroch veľkej sály pražského Divadla V Dlouhé.Počas benefičnej udalosti sa diváci tešili z vystúpenia frontmana Druhej Trávy Roberta

Kresťana spolu s Lubošom Malinou, skladby bluegrassovej kapely Cop v podaní jej speváka a gitaristu Míšu Leichta. Hostí sprevádzali usporiadatelia Mrakoplaš. V minulosti ich bohuľobnú činnosť svojou účasťou podporili českí muzikanti, napr. Petr Janda, Ivan Hlas, Luboš Pospíšil alebo herec Zdeněk Svěrák. Prebehla aj osvetová beseda s hlavou špecializovanej ambulancie pre poruchy pamäti Neurologickej kliniky pri Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady a Karlovej univerzity 3 prof. MUDr. Alešom Bartošom, Ph.D. na tému neurodegeneratívnych porúch a dosiahnutých pokrokov.


„Počet návštevníkov aj výška vybraných finančných prostriedkov je doposiaľ najvyššia za celú jedenásťročnú históriu našej akcie. Českí vedci bývajú často skloňovaní v súvislosti s prevratnými vynálezmi a vedeckými inováciami včítane zdravotníctva. Pán profesor Bartoš a jeho tím odvádza neuveriteľnú prácu a my sme poctení, že sa môžeme našou skromnou mierou podieľať na pokroku v oblasti oslabenia tejto zákernej choroby a skvalitnenia života nielen pacientom, ale ich blízkym. Aj preto je mottom koncertu slogan Nezabudnime na seba.“ – slová jedného z usporiadateľov a členov skupiny Mrakoplaš Martina Kalendu

Večerom v úlohe moderátora sprevádzal hudobný publicista, herec a televízny dramaturg Pavel Anděl. Ujal sa aj dvoch aukčných vstupov ako licitátor. Medzi desať dražených memorábilií venovalo Divadlo V Dlhej štvormetrovú sochu Dedka z Kabaretu Kainar výtvarníka Jaroslava Milfajta. Ďalej sa dražila grafika od Luboša Maliny, portréty na bridlicu oboch vystupujúcich skupiny Druhá Tráva od umelkyne Moniky Fialovej či ďalšie unikátne kusy. Pre symbolický jedenásty kus mohli fanúšikovia prihadzovať formou online aukcie na platforme Facebook.


Získané financie putujú na podporu činnosti a výskumu špecializovanej ambulancie pre poruchy pamäti Neurologickej kliniky pri Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady a Karlovej univerzity 3.


Zdroj: AMPromotions

8 views0 comments
bottom of page