top of page
Search

Art-bluesmani The Bladderstones v novom singli lepia svet späť dokopy

Česká art-bluesová kapela The Bladderstones prišla nedávno s novým singlom. Skladba „Self-Adhesive Otto“ predznamenáva vydanie druhého albumu partie okolo speváka Tomáša Frolíka, ktorý uzrie svetlo sveta budúci rok v apríli a ponesie názov Toilet Fame.„V obľúbenej krčmičke U Zdeňka sa pilo a hovorilo, až s niektorou z tých rečí prišla aj spomienka na jednu zabudnutú slánsku postavičku zbierajúcu samolepky. Tak sa stalo, že do mojej hlavy vstúpil Samolepiaci Ota a pieseň ‚Self-Adhesive Otto‘.“

Takto komentoval najnovší počin jednej zo svojich skupín spevák Tomáš Frolík. „Self-Adhesive Otto“ hovorí o obyčajnom stretnutí na autobusovej zastávke, z ktorého sa vykľuje potreba naplnenia prázdnoty, spôsobenej pandémiou a izoláciou. Text skladby (z ktorého pochádza aj veta „He tried to glue the world together“ („Snažil sa zlepiť svet dokopy“), využitá v titulku tohto článku, pozn. red.) odráža bezmocnosť, stratu zmyslu života, ale aj prirodzenú ľudskú snahu lepiť svet aj seba opäť dohromady.


Napriek názvu ich pripravovaného albumu Toilet Fame nejde v prípade The Bladderstones o žiadnu amatérsku kapelu, ktorá sa snaží byť slávnou vďaka hraniu kdesi doma na toalete. Veď za desať rokov svojej existencie stihlo toto trio svoju hudbu predstaviť fanúšikom v Nemecku, na Slovensku či vo Fínsku a budúci rok zavíta aj do Turecka. Ešte predtým však táto kapela, známa svojím neortodoxným prístupom k blues s ozvenami grungeu a bigbítu, oslávii desaťročie na scéne sériou koncertov doma v Českej republike.


Tá začala 24. novembra koncertom v Lounoch, v decembri The Bladderstones zavítajú do Slaného, Ostravy, Brna, Hraníc a Kladna. Na prelome januára a februára bude trojica muzikantov účinkovať ako sprievodná skupina britského bluesového hráča na ústnu harmoniku Willa Wildea, no a od prelomu marca a apríla už The Bladderstones budú svojim fanúšikom predstavovať svoj nový album Toilet Fame – najprv počas série koncertov v Nemecku, neskôr na Morave, v spomínanom Turecku a vo východných a južných Čechách. Medzitým sa spomínaný gitarista a spevák Tomáš Frolík (tiež člen kapely Krajina Ró), basgitarista a spevák Jan „Johnny“ Judl (Jablkoň, Už jsme doma, Sestry Steinovy a i.) a bubeník a vokalista Michael Nosek (Personal Highway, Eggnoise, Jana Lota a i.) predstavia opäť aj ako sprievodná kapela – tentoraz budú na niekoľkých koncertoch kryť chrbát britskej blueswoman Alice Armstrongovej.


Ak vás tvorba týchto art-bluesových hudobníkov zaujala, budete tak mať priehrštie príležitostí vidieť ich naživo – stačí si už len vybrať mesto, do ktorého sa vyberiete. No a kým tak urobíte, vypočujte si najnovší singel tejto českej formácie, ktorá si hovorí The Bladderstones. Nájdete ho už teraz na YouTube, ale aj na Spotify, Apple Music či Deezeri, alebo na kapelnom Bandcampe.Zdroj: AMPromotions

20 views0 comments
bottom of page