top of page
Search

Bratislavou otriasol Metalový Dzivočák

V sobotu 23. novembra 2019 zažil bratislavský Randal Club počas akcie zvanej Metalový Dzivočák vystúpenia piatich česko-slovenských metalových kapiel. Akcia mala spočiatku pokojný priebeh a neskôr prichádzali do haly aj ďalší diváci.

Frontman kapely Eternal Damnation. Foto: Denis Kollár

Ako prví sa predstavili brnenskí true kvlt blackáči Eternal Damnation so svojím epickým inštrumentálnym metalovým introm. Ich vystúpenie pokračovalo metalovými rífmi, screamingom speváka a prípadným headbangom divákov pri pódiu.

Spevák kapely Guardians Of Asgaard. Foto: Denis Kollár

O čosi viac prilákala publikum kapela Guardians Of Asgaard, ktorá bola tributom slávnych Amon Amarth. Všetko to začalo introm, pokračovalo prvými tvrdými rífmi a growlingom, ktoré boli v miernom tempe. Zaznelo veľa známych skladieb kapely Amon Amarth, medzi inými aj „Shield War“, o niečo rýchlejšia „Destroy of the Universe“, oddychová „Free Will Sacrifice“ a samozrejme hity kapely „Pursuit of Viking“ a „Raise Your Horns“. Zdanlivo poslednou bola pieseň, ktorou sa kapela inšpirovala pre svoj názov, a to „Guardians of Asgaard“. Avšak, diváci si vypýtali prídavok a dostali ho vo forme „Live for the Kill“. Takmer žiadne z ich diel sa nezaobíšlo bez typického growlingu speváka a headbangujúcich divákov.

Basgitarista a gitarista kapely Vanguard. Foto: Denis Kollár

Ako tretia nasledovala česká melo-death partia Vanguard s menším návalom ľudí, ktorej introdukciou bola rapová skladba. Po nej už nasledovala kapela so svojimi rífmi a striedavým growlingom a screamingom speváka. Ani počas tohto vystúpenia nemohli chýbať headbangy divákov. Počas sóla jednej zo skladieb si basák urobil prechádzku pomedzi divákov, vrátil sa späť k pódiu a spolu s jedným z gitaristov hrali obkolesení headbangujúcim davom. Basák kapely ostal až do konca koncertu mimo pódia. Pri melo-deathovej skladbe „Iron Sky“ sa vytvoril okrem headbangu aj mosh pit, ku ktorému zišli z pódia všetci gitaristi aj spevák, ale po odohratí sa vrátili späť. Posledná skladba pokračovala mosh pitmi, headbangovaním a chodením basáka pomedzi divákov, ktoré obohatila aj wall of death v strede davu. K jednému z mosh pitov zliezol z pódia aj spevák, ku ktorému sa neskôr pridal aj zbytok kapely, ktorý si ťahal hru na gitarách až ležiac na zemi. Neskôr sa k ním pridal aj spevák. Vystúpenie zakončili spoločnou fotkou s divákmi.

Hlavný spevák kapely Down to Hell. Foto: Denis Kollár

Štvrtí sa predstavili malackí symfonickí melo-blackáči Down to Hell s klavírno-rífovým introm. Po intre nasledovala skladba „Skazený“ so screamingom speváka, ktorý po rífoch, stíšení hudby a vybrnkávaní gitár spolu s bicími vystriedala „čistým“ spevom speváčka kapely, ktorý sa neskôr striedal so screamingom/growlingom speváka, pripadne sa spojil do duetu. A takto tomu bolo aj pri ich ďalšom počine a potom nasledujúcu skladbu „Zvratená viera“, ktorá vznikla ešte na prelome rokov 2006/2007, odspieval len spevák. V romantickom diele „Nemŕtva nevesta“, ktoré bolo venované jednej oslávenkyni, sa pridala aj speváčka.

Spoločná foto kapely Vanguard s divákmi. Foto: Denis Kollár

Celá akcia bola zavŕšená revúckou pseudo-metalovou kapelou Pseudosapiens, ktorá tento večer krstila aj svoje najnovšie CD s názvom Tlenie. Počas vystúpenia odznela aj jedna z ich skladieb, ktorá nesie názov „Plameňomet“. Ich album Tlenie bol na konci vystúpenia pokrstený jeho vydavateľom, Jurajom Haríňom, ktorý ho krstil popolom a košickou slivovicou. Slivovicou sa potom ponúkli všetci na pódiu a ušlo sa aj divákom.

262 views0 comments
bottom of page