top of page
Search

Chystá sa jedenásty ročník benefície Mrakoplaš kontra Alzheimer

V pražskom Divadle v Dlouhé sa už 24. apríla 2022 uskutoční jedenásty ročník benefičného koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer. Pozvanie blues/boogie/folkovej kapely Mrakoplaš, ktorá koncert každoročne usporadúva, tentoraz prijali viaceré hviezdy českej bluegrassovej scény.Ide o Roberta Křesťana a Luboša Malinu, aktuálne známych predovšetkým ako spoluhráčov z kapely Druhá Tráva, ako aj o Miroslava „Míšu“ Leichta, frontmana kapely COP. Vystúpi, samozrejme, aj usporiadateľská kapela Mrakoplaš, ktorá predstaví svoj pripravovaný album Tichá radost. Svoje účinkovanie na koncerte krátko okomentoval Robert Křesťan:


„Ak môžem čo i len trochu pomôcť šikovným vedcom bojujúcim proti tomuto zákernému ochoreniu, urobím to rád. Osobne dúfam, že mňa ani moje okolie táto choroba nikdy nepostihne. Nemala by stretávať nikoho. A ak by som predsa len mal tú smolu, tak aspoň viem, za ktorým odborníkom ísť.“

Zisky zo vstupného, sponzorských darov a tradičnej aukcie cenných predmetov venovaných účinkujúcimi poputujú nielen na účet 3. lekárskej fakulty Karlovej univerzity, ale aj na účet špecializovanej ambulancie pre poruchy pamäti Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady. Tá sa dlhodobo venuje nielen výskumu, ale aj osvetovej činnosti. Vďaka podpore zo strany sponzorov sa im tiež podarilo vyvinúť inovatívne testy pamäti ALBA a POBAV, ktoré už využívajú lekárne po celom Česku na včasné zachytenie porúch pamäti v starobe. Aktuálne ambulancia realizuje výskum českých noriem ich unikátnych testov a vplyvu pohybu na pamäť v starobe. O tom, prečo organizátori podporujú práve túto ambulanciu, porozprával jeden z nich, Martin Kalenda:


„Neurologickú ambulanciu pri FN Královské Vinohrady v Prahe sme sa rozhodli podporiť kvôli britskému spisovateľovi sirovi Terrymu Pratchettovi, duchovnému otcovi Vetroplaša (v češtine Mrakoplaša, zdroj mena rovnomennej kapely, pozn. red.), jedného z hrdinov jeho fantasy série o Plochozemi. Sir Pratchett touto chorobou sám trpel a následne jej v roku 2015 bohužiaľ aj podľahol. Nedoštudovaný čarodejník Vetroplaš dokonca dvakrát omylom zachránil svet. My omylom zachrániť svet asi nedokážeme, ale prispieť svojou troškou k zlepšeniu kvality života pacientov aj ich blízkych snáď áno. A sme vďační, že nám s tým každoročne pomáhajú hudobné osobnosti českej scény.“

Podujatie sa uskutoční pod záštitou dvojice „obdarovaných“ inštitúcii, ako aj Klaudiánovej nemocnice v Mladej Boleslavi. Vstupenky nájdete na webe Divadla v Dlouhé, ako aj priamo v pokladni divadla.


Zdroj: AMPromotions

7 views0 comments
bottom of page