Search

Dorota Nvotová vydáva album a ohlasuje k nemu turné

Slovenská herečka, spisovateľka, novinárka, moderátorka a vášnivá cestovateľka, no predovšetkým hudobníčka, Dorota Nvotová nedávno vydala svoj šiesty štúdiový album s názvom Ten. Ten je výsledkom útlmu, ktorý v kultúre nastal minulý rok a mnohým umelcom, paradoxne, pomohol, keďže kvôli nedostatku vystúpení mohli venovať viac času tvorivej činnosti. Avšak, tento album vznikol úplne neplánovane – na jeho začiatku bol plán nahrať len jednu pesničku, song „Tabak“.„Tabak“ bol reakciou na smrť hudobníčkinho otca, režiséra Juraja Nvotu, ako aj na smutné výročie, ktoré si slovenská hudobná scéna vlani pripomenula – dvadsiate výročie smrti známeho hudobníka a humoristu Jaroslava „Jara“ Filipa, ktorý v minulosti tvoril známu tvorivú trojicu s hercami a spevákmi Milanom Lasicom a Júliusom Satinským, ale bol známy aj ako sólo umelec.

Nvotová o vzniku tejto skladby vydavateľstvu Slnko Records, pod ktorého hlavičkou album vyšiel, povedala:


„Nemali sme peniaze na nahrávanie, ale povedala som si, že jednu pesničku nejako zvládneme. Prišli sme do štúdia, kde som predtým nahrávala audioknihu Fulmaya a veľmi sme si sadli so zvukárom Majom Džubákom. Zavolala som Tomáša Slobodu, či by to neprodukoval. Ako sme nahrávali, zbadala som magnetofónový pás Revox. Vravím si, ‚Bože, keby sme to tak mohli točiť na pás.‘ A oni (Tomáš s Majom), že ‚natočme!‘.“

Po úspechu skladby „Tabak“ sa formou crowdfundingu vyzbierali postupne, skladbu po skladbe, peniaze aj na zvyšných deväť skladieb neskoršieho albumu, ktoré vznikali za pochodu v štúdiu, bez akýchkoľvek skúšok. Ba dokonca už existuje aj zoznam prianí na ďalšie skladby, ktoré sa na album už nezmestili. Z tých, ktorým sa na album zmestiť podarilo, stoja za zmienku napríklad „V daždi“, skladba, v ktorej môžeme počuť jeden z posledných textov maestra Milana Lasicu, či „Lúzer“, zhudobnený dialóg o chlapoch medzi Nvotovou a jej mamou, herečkou Annou Šiškovou.


Album, na ktorom Dorota Nvotová spolupracovala s bubeníkom Mariánom Slávkom, basgitaristom Filipom Hittrichom a po technickej stránke aj so spomínaným Majom Džubákom (nahrávanie a mix) a frontmanom Le Payaco, Tomášom Slobodom (produkcia), nájdete už teraz na všetkých veľkých streamovacích službách (s výnimkou Spotify) a chystá sa, samozrejme, aj predaj CD a vinylových platní.
Zdroj: Slnko Records

8 views0 comments