top of page
Search

Fínsky power symfonický metal prevalcoval vypredaný viedenský Szene

Dňa 26. novembra 2019 sa vo Viedni v klube Szene Wien konal koncert fínskej kapely Sonata Arctica a jej dvoch predskokanov. Po dlhom čase mali diváci možnosť vidieť kapelu, ktorá riadne rozhybala fanúšikov. Klub s kapacitou cca 500 ľudí bol naprataný až na prasknutie.


Spevák kapely Temple Balls. Foto: Denis Kollár

Ako prví nastúpili fínski Temple Balls a svojou presne mierenou paľbou gitarových rífov zasiahli publikum úplne do celého tela. Už počas prvej skladby rozskákali komplet cely klub. V tomto duchu sa niesol ich celý polhodinový set. Spevák svojím vystupovaním miestami  pripomínal Axla Rosa z Guns N' Roses. Vlasatí fínski metalisti s vizážou v štýle 80. rokov ako predskokani veľkých Sonata Arctica rozpálili publikum do posledného človeka, čím si splnili svoju úlohu. 


Speváčka a basgitarista kapely Edge of Paradise. Foto: Denis Kollár

Po prestávke a miernej úprave pódia dostala svoj priestor aj americká partia Edge of Paradise. A po zaznení prvých tónov to rozpálené publikum plne očakávania pokračovania dobrej zábavy v momente vychladlo. V nemom úžase sme sa všetci snažili prísť na to, čo vôbec táto kapela hrá. Pôsobilo to ako gotický metal rezaný z doom metalom. Alebo...? Sympatická speváčka sa snažila počas skladieb rozpáliť dav, ale podarilo sa to až v tretej skladbe. Dovtedy sa to nejako nedarilo a staticky pôsobiaci gitaristi na výkone kapely vôbec nič nepridali. Predviedli to najlepšie, čo mohli , ale publikum si nezískali. Počas ich vystúpenia mal slovenský divák pocit, že rakúsky fanúšik sa nevie dočkať ich konca a začiatok headlinera.


Spevák Tony Kakko. Foto: Denis Kollár

Prišla 22. hodina a na sekundu presne zhasli svetlá. Ozvalo sa publikum a za veľkého nadšenia nastúpil dlho očakávaný Tony Kakko spolu zo svojou bandou. Prišli predstaviť svoj nový album Talviyö, z ktorého väčšinu skladieb aj odznela. Kapela si užívala celé vystúpenie a publikum tiež. Pred skladbou „Tallulah“ sa Tony pýtal, či ju majú zahrať, pretože vo Fínsku je už v niektorých kluboch fičiacich na karaoke zakázaná. Publikum ju skoro celú odspievalo za Tonyho. Po tejto skladbe dal Tony oddych, nastúpil virtuóz na basgitaru so svojim sólom, neskôr sa pridala aj sólová gitara. Odzneli aj staršie skladby, napríklad „Black Sheep“ si riadne užili, aj klávesák, ktorý behal po pódiu okolo Tonyho a robil „sheep“. Ani poriadne nezakončili skladbu a prešli na „Full Moon“, ktorá svojou energiou dokáže aj dnes rozskákať dav a rozprúdiť krv. Po skončení kapela odišla, ale za veľkého kriku a piskotu celého klubu sa vrátila na pódium. Na rade bolo klávesové sólo, a potom prišli na rad prídavky v podobe skladieb „Losing my Insanity“ a „Life“, kde sa Tony medzi nimi bavil s publikom o najhlučnejšiu časť. Spoločne si dali slávne Mercuryovské „Éo,éoeoeo...“, publikum vďačne opakovalo a koniec koncertu odpálili tradične songom „Vodka“. Záver celého koncertu bol úžasný.

 Hodnotenie večera: metalová smršť, ako má byť. Všetci vyskákaní a spokojní

41 views0 comments
bottom of page