Heavy/doomovo magický krst Trahir
V okultných hmlách a z ozvien aeonov vekov sa zrodila hudba skupiny Trahir. Príbehy z rozoklaných hôr, prekliatych hradov a pustín púštnych sprevádzajú tých, ktorí sa s nimi vydajú na cestu. Heavy Metal v ich tvorbe značí melodiku a esprit ich muziky. Doom so stoner pozostatkami jej dáva ťažkotonážny a tajomný punc, ktorý sa v stredoeurópskych oblastiach vyskytuje úplne ojedinele.
Trahir je pražská štvorčlenná kapela, ktorú tvorí gitarista Jéňa Mašek, zrejme stratený syn vrchného riffmajstra Tonnyho Iommiho, pódiovo freneticky šamanský spevák Adam Balcar, hrmotný bubeník Martin Horčic (Symbtomy, ex-Vladivojsko) (Mean Messiah, Surma a majiteľ nahrávacieho štúdia The Barn). Skupina bola založená v roku 2018, kedy gitarista Jéňa Mašek prišiel s konceptom hrať muziku, ktorá by zrkadlila jeho nehynúcu lásku k raným Black Sabbath, a po nájdení správneho speváka Adama Balcara dokázala vytvoriť prvotinu v podobe EP Succubus (2019) niesla v patrične stonerovom duchu archaických ťažkotonážnych riffov a páchla páliacimi sa bylinami a vôbec psychedelickým odérom. Už v tom čase sa na scéne etablovala predskakovaním kapelám ako Demon Head (Dánsko), The Hazytones (Kanada), The Castle (USA) alebo 1000mods (Grécko). Od roku 2019 do štýlu Trahir stále viac začal vstupovať metalovejší zvuk a kapela priznala aj svoje ďalšie vplyvy prameniace z NWOBHM, ktoré zapríčinili aj vplyvy príchodu bubeníka Martina Horčica a neskôr basistu Dana Frimla. Po ich príchode si Trahir strihli support pre kapely Hällas (Švédsko), Spirit Adrift (USA), Ufomammut (Taliansko) alebo svojim vystúpením zatvárala metalový festival Symbolic 2022 po boku Candlemass (Švédsko).
Chystaná dlhohrajúca štúdiovka „Whose Hearts Petrified“, ktorá vychádza 1. decembra 2022, odkazuje svojim názvom na Václava Grófa a jeho báseň „Variácia na renesančnú tému“ („...tým, ktorým srdcia skameneli“) a snaží týmto významom a hlavne hudbou navnadiť poslucháčov, aby sa nebál pri počúvaní byť strhnutý do ríš fantázie a otvoriť svoje srdce heavymetalovému zvuku s poetikou z dôb, ako keď bol metal pred 40 rokmi ešte veľmi mladý. Pritom so zvukom zabaleným do produkcie štúdia The Barn dáva nahrávke punc mimoriadne solídne nahrávky.
Čo sa týka tém albumu, Hrabětova stopa nie je jediným českým odkazom na albume. Doska ponúka napríklad aj pieseň „Amra“, ktorá je inšpirovaná českým orientalistom a tzv. českým „Lawrencom z Arábie“ Aloisom Musilom. Ďalej sa na nej nachádza skladba s okultnou tematikou „Blåkulla“, pieseň čarodejných transformácií „The Ruin“ a „Rapture“ či o boji s drogovou závislosťou a príslovečným bojom zla so zlom – „Lichking X Witchqueen“. Kapela tiež starostlivo zvolila astrologickú symboliku pre dátum vydania albumu 1. december 2022, kedy planéta Mars bude krajine za dlhú dobu najbližšie a rovnako aj dátum krstu albumu v pražskom klube Hells Bells, kedy 8. decembra 2022 dôjde k prekrytiu (konjunkcii) planéty Mars s Lunou. Neradno utajiť aj okolnosť, že krstným otcom krstiacim dosku „Whose Hearts Petrified“ bude slovutný František Štorm (Master's Hammer).
Na krste ako predskupina vystúpi brnenská sludge/stoner metalová Slať. Ich zvuk je ako príchod biblicky kataklyzmatickej močiare, ktorá pochová všetkých, ktorí sa nebudú v onom uchvátení kývať do rytmu. V hlbinách ich produkcie budú znieť tlejúce pozostatky hudby skupiny Nikander, na ktorých Slať vznikla. Žáner sludge v ich podaní nikdy nebol a ani už nikdy nebude viac tajomný a blatistý či „slaťovitý“.
Neisto sa dá čakať udalosť, kedy sa magické okamihy spoja s monumentálnym metalom.
Vstupenky sú dostupné na stránke Obscure Promotion.
