top of page
Search

Iron Maiden, Foo Fighters, Rage Against the Machine či N. Y. Dolls zabojujú o Rokenrolovú sieň slávy

Britskí heavy metalisti z kapely Iron Maiden a tri mená spoza veľkej mláky rockeri Foo Fighters, ktorých najnovší album sme nedávno zrecenzovali, ich rap-metaloví krajania z Rage Against the Machine, ale i hard rockeri New York Dolls. To všetko sú mená, o jedno z ktorých sa tento rok v máji môže rozrásť Rokenrolová sieň slávy v americkom Clevelande.


Kapely, z ktorých každá vydala svoju prvú nahrávku v roku 1995 alebo skôr, tak zabojujú o miestenku medzi takými menami, ako sú Guns N' Roses, Metallica, Nirvana, The Rolling Stones či legendy z Liverpoolu The Beatles. Poslední menovaní sú v sieni nielen ako kapela, ale aj jednotliví jej členovia ako sóloví umelci. Takýto husársky kúsok dve miestenky v Rokenrolovej sieni slávy sa okrem štyroch „beatlesákov“ podaril zatiaľ len devätnástim ďalším umelcom. Jeden z nich, Eric Clapton, je v sieni dokonca trikrát ako člen kapiel The Yardbirds a Cream, ale aj ako sólista.


Späť ale ku tohtoročným nomináciám. Prví v úvode spomenutí, Briti Iron Maiden, začali svoju kariéru v roku 1980 rovnomenným albumom. Ten obsahoval len osem skladieb, ktoré sa zásadnejšie nepresadili, no počas zvyšku dekády vydali aj skladby, ktoré sa dodnes držia medzi najobľúbenejšími skladbami kapely. Takou je aj jedna z najznámejších „maidenoviek“ „Run to the Hills“.Aj o Foo Fighters, kapele bývalého bubeníka Nirvany Davea Grohla, platí podobné ako o Iron Maiden. Ich prvý album, zhodou okolností taktiež nazvaný rovnakým názvom, aký má aj samotná kapela, veľa vody nenamútil, ale napríklad taká skladba „Everlong“ z ich druhého albumu, The Colour and the Shape, sa s takmer polmiliardou prehratí aj dnes vypína na čele rebríčka obľúbenosti, čo sa kapely týka, v streamovacej službe Spotify.Rage Against the Machine, na rozdiel od predošlých dvoch menovaných, bodovali už prvým albumom ich azda najznámejší hit, „Killing in the Name“, je práve z neho, už takmer 29 rokov starého Rage Against the Machine.A na záver, aj New York Dolls zabodovali už svojím prvým albumom, opäť pomenovaným podľa názvu kapely. Bol na ňom aj song „Personality Crisis“, ktorý, podobne ako „Everlong“ od Foo Fighters, suverénne kraľuje rebríčku popularity v Spotify, tentoraz tomu „dollsáckemu“.Tak čo, prebojuje sa podľa vás, našich čitateľov, niektorá z týchto kapiel do Rokenrolovej siene slávy? Alebo prenechajú svoje miesto/miesta iným nominantom? Tipujte pod príspevkom k tomuto článku na našom Facebooku či Instagrame.


Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: GordonMakryllos

30 views0 comments
bottom of page