top of page
Search

Je tu príležitosť vyjsť do ulíc #spoluzakulturu

AKTUALIZÁCIA: Manifestácia #spoluzakulturu sa kvôli zavedeniu nových opatrení vládou s účinnosťou od 12. októbra 2020 presúva z bratislavského Námestia SNP do online priestoru.


Kultúrne priestory, kluby, občianske združenia, spoločnosti zanikajú, podujatia sú obmedzované a kultúra tým trpí. Predstavitelia slovenskej kultúrnej obce a kreatívneho priemyslu sa preto rozhodli, že v stredu, 14. októbra 2020, pripravia akciu s názvom #spoluzakulturu. Pôjde o zhromaždenie, ktoré sa bude konať na Námestí SNP v Bratislave o 17. hodine. Ako informovala Asociácia hudobných klubov Slovenska, podujatie bude pokojné, dôstojné a väčšiu časť aj úplne tiché, čo má symbolizovať umlčanie kultúry. V priebehu celej manifestácie budú dodržiavané všetky nevyhnutné protipandemické opatrenia zavedené vládou, vrátane kontroly správneho nasadenia rúšok.

Podľa AHKS, cieľom organizátorov je uprieť pozornosť na súčasnú situáciu v kultúre počas koronakrízy, ktorá je pre jednotlivé časti kultúry likvidačná a hrozí, že sa v budúcnosti z tejto situácie už nepozviecha.

„Záleží nám na každom jednom osvetľovačovi, zvukárovi, technikovi, kulisárovi, korektorovi, produkčnom, vizážistovi, šepkárovi, promotérovi či helperovi, ktorý sa po zákaze organizovania kultúrnych podujatí dostal do existenčných problémov. Veríme, že Vláda Slovenskej republiky pristúpi k riešeniu existenčnej krízy celého Kultúrneho a kreatívneho priemyslu a zabráni tak fatálnym dopadom na životy ľudí pracujúcich v kreatívnom priemysle a aj na životy ich rodín.“ – vyjadrenie Tibora Zelenaya z Asociácie hudobných klubov Slovenska

Manifestácia je apolitická a má tiež podporiť viaceré profesie, ktoré pôsobia v kultúre a priamo súvisia s jej fungovaním.

Harmonogram podujatia sa počas týchto dní stále dopĺňa a konečná verzia bude dostupná v priebehu niekoľkých dní. Jeho súčasťou budú hudobní umelci, promotéri, producenti, divadelníci, výtvarníci a zástupcovia ďalších kultúrnych zväzov a inštitúcií.

39 views0 comments
bottom of page