top of page
Search

Kapely kapelám v Majestic Music Clube

Pandemická situácia na Slovensku spôsobila, že viaceré kapely dlho nehrali pred publikom, neskúšali naživo alebo sa navzájom dlho nevideli. A keďže verejnosti bolo pomenej, MMC Fest slúžil najmä kapelám, ich známym a hosťom na vzájomné konverzácie a podporu počas jednotlivých vystúpení. Prvý deň akcie, piatok trinásteho, humorne odmoderoval stand-up komik Marek „Fučo“ Fučík a medzi ľuďmi vládla priateľská atmosféra. Počas festivalu sa tiež natáčali zábery pre plánovaný dokument o kapelách a ich kariére ovplyvnenej pandémiou.


Moderátor/komik Fučo. Foto: Denis Kollár/Veronika Somorovská

Po zmenách v line-upe festivalu sa prvý deň ustálil na siedmych menách. Avšak dve z nich, S.B.A. a KARPINA, nakoniec nevystúpili. MMC Fest ako prvá odštartovala rocková kapela Metrock zo Šale. Ich setlist obsahoval covery maďarských veteránov Skorpió, Bikini, Metro, P. Mobil a Miklósa Vargu, ktorých názvy vždy prekladali do slovenčiny. Moderátora Fuča tak oslovili, že ich chcel na svoju svadbu a hovoril aj o „ľubozvučnej slovenčine“ speváka.


Spevák kapely Metrock. Foto: Denis Kollár/Veronika Somorovská

Kým Fučo vypĺňal programovú medzeru, na scénu sa chystali Powerage AC/DC revival. Tí začali vystúpenie gitarovým sólom „dredatého Angusa Younga“ Majca, po ktorom nasledovala skladba „Thunderstruck“. Po Fučovej vložke zahrali „The Jack“, počas ktorej sóla si dal gitarista dole sako a kravatu a zišiel hrať dole medzi divákov. Svoju „uspávaciu šou“ zakončili skladbou „Big Gun“.


Marek Steinecker (spev) a Majco (gitara) z kapely Powerage AC/DC revival. Foto: Denis Kollár/Veronika Somorovská

Po vystúpení sa Fučo porozprával s gitaristom Majcom z Powerage a robil si srandu aj z našej fotografky. Nasledujúce meno, KorHell, si naši čitatelia môžu pamätať z koncertu v InParku ako predskokanov inej AC/DC revivalovej kapely. Ako tam, tak aj tu odohrali napríklad najnovšiu pieseň, „Križovatka ciest“, „pre americké hitparády“ vhodnú „The King“ a jedinú inštrumentálnu – „Vesmír“.


Spevák/gitarista Branislav Spevák (KorHell). Foto: Denis Kollár/Veronika Somorovská

Z metal/punku sa prešlo do metalcoru bratislavskej formácie Bad Shot. Tí ako svoju predposlednú predviedli kompozične aj textovo náročnú skladbu, na ktorej makali už tri roky. Vystúpenie zakončili tematickou „Teraz alebo nikdy“.


Robert „Robo“ Frák z kapely Bad Shot. Foto: Denis Kollár/Veronika Somorovská

Prvý deň MMC Festu uzavrel Chór vážskych muzikantov, skrátene CHVM, z Trenčína. Ten začal niečím, čo im nepasuje, t. j. piesňou „Normy“. Neskoršiu skladbu „venovali tým, ktorí tu už nie sú“, čiže trom svojim zosnulým ex-členom, potom si zaspomínali „na štúdiá, keď chodili do Bratislavy“ a trinásť skladieb (rovnako ako číslo dňa) uzavreli „hymnou“ „Plesniví starci“.


Spevák Miro „Punatu“ Puna (CHVM). Foto: Denis Kollár/Veronika Somorovská

Na druhý deň festival začínal už počas obedných horúčav, ale v Majestic Music Clube bol príjemný chládok. Ako prvá vystupila garage rokenrolová štvorica Hochštapleri, ktorá vystúpenie odštartovala s piesňou „Veľký žúr“.


Spevák kapely Hochštapleri. Foto: Veronika Somorovská

Nasledovali punkáči The Scotlandyards na čele s Igorom Vinterom (gitara/spev), ktorý svoj outfit doplnil o papierovú kravatu. Klávesista zase striedal klávesy s tamburínou. Pri najnovšej skladbe členovia dúfali, že im ju podarí odohrať. Ako poslednú vec zo setlistu zahrali „Vlci“.


Klávesista kapely The Scotlandyards. Foto: Veronika Somorovská

Po The Scotlandyards prišla žánrová všehochuť od ďalších Bratislavčanov – DEVACHAN. Tí odohrali 11-skladbový setlist vrátane novšej piesne „Choď dopiť gin“, pri ktorej rozbehnutý bubeník musel spomaliť, „obľúbenej hitovky“ „Staviteľ“ a prídavku v zložení „Ožrani“ a slávneho diela Ivana Petroviča Larionova – „Kalinka“. Na požiadavku prítomných pred prídavkom, či kapela zahrá Shakiru, spevák odpovedal: „Shakira nebude, málo času.“


Erik „Neos Draveli“ Drastich (gitara/spev) z kapely DEVACHAN. Foto: Veronika Somorovská

Trojicu úvodných formácii z Bratislavy nahradili Žilinčania Sektor 20,0, ktorí predviedli skladby zo svojich, zatiaľ len dvoch vydaných, štúdioviek – Zajtra bude neskoro (2015) a Prestaňte (2018). Zahrali ale aj novinky z tretieho albumu, „ktorý sa ešte len narodí“ a členovia kapely ho „len oplodnili“.


Spevák/basgitarista Radoslav Bugáň (Sektor 20,0). Foto: Veronika Somorovská

Program sa zo severu Slovenska opäť vrátil do okolia hlavného mesta, konkrétne do Šenkvíc, odkiaľ pochádza rock/metal/punkové trio GVB. Okrem autorských piesní predviedli aj covery, a to „Ticho“ od „najhoršieho rockera Mekyho Žbirku“ a „Zuby“ od punkerov E!E. Dve ďalšie skladby zo setlistu, „Nepotrebujem náboženstvo“ a „Orgazmatron“, sú zase slovenskými covermi britskej legendy Motörhead. Na poslednú pieseň si na pódium zavolali svojho manažéra, Mareka Markíza, ako druhý hlas.


Ferdo (bicie) z kapely GVB. Foto: Veronika Somorovská

Nasledovala prievidzská heavy rocková kapela Gilotína. Tí vystúpenie odštartovali svojim hitom „Rocková gilotína“ a ich setlist obsahoval aj dve, zatiaľ neodohraté, novinky – „Zberateľ ženských skalpov“, ktorá „pred mesiacom ani nebola ešte hotová“, a „Diagnóza rock“. Na záver zahrali skladbu „Na doraz“.


Spevák/gitarista Jozef Molnár (Gilotína). Foto: Veronika Somorovská

Po medzere v programe MMC Festu mali pôvodne vystúpiť Makar Čudra, ale kvôli stratenej aparatúre sa vymenili s ďalšou kapelou – Primitívi. Toto alko punkové trio z bratislavských garáží pod Prístavným mostom koncom júla odpremiérovalo svoj nový singel, „Pivo a punk“, ktorý mal v polovici vystúpenia živú premiéru. Neskôr zahrali pieseň „Tichý svet“ venovanú organizátorom a iným, ktorým „táto sku*vená pandémia nepodkopala nohy.“


Peter „Primitív“ Lesa (spev/basgitara) z kapely Primitívi. Foto: Veronika Somorovská

Intro s bielymi statickými reflektormi uviedlo slovenskú metalovú legendu 80. rokov, Makar Čudra, v aktuálnej zostave so spevákom Harveym Havranom (The Karnsteins, Daggerose, Bosorak, ex-Strygon). Ich setlist obsahoval veci z najnovšieho EP Späť pri živote (2020), vrátane skladby „Hriešnik“ venovanej zosnulému Peťovi Slivkovi, ale aj staré hity z časov, kedy v kapele spieval Otto Weiter, prespievané novým hlasom. Z nich najznámejšími sú „Žobrák“ (posledná Weiterom naspievaná pieseň) a záverečný, viac legendárnejší, hit „Strigy na sabbath“.


Gitarista/spevák Ivan „Makar Čudra“ Kutný (Makar Čudra). Foto: Veronika Somorovská

Opäť prišlo k výmene kapiel, a tak po Makar Čudra na pódium prišla T.e.m.o. Band obsahujúca niektorých členov z predchádzajúcej kapely na čele so „strateným synom heavy metalu“ Braňom „Temom“ Černákom. Avšak kapela stihla odohrať len štyri piesne, keďže problémom bola chybná informácia o blížiacom sa časovom limite na ukončenie podujatí.


Kapela T.e.m.o. Band. Foto: Veronika Somorovská

A ako čerešnička na torte vystúpila, pre našich čitateľov známa, punková štvorica Dezinformácia z Bratislavy. Pre svoj koncert, prvý po takmer roku nečinnosti, zvolili netradičné zloženie (skráteného) setlistu, a to s najväčšími hitmi ako „Dezinformácia“ a EP-čkovými na začiatku.


Bubeníčka Denisa Čajkovičová (Dezinformácia). Foto: Veronika Somorovská
399 views0 comments
bottom of page