top of page
Search

Kataklysm a Soilwork prinesú do Bratislavy spojenie melodiky a údernosti

Nie je to tak dávno odvtedy, čo v bratislavskom Randal Clube vystúpila hard rocková kapela The Night Flight Orchestra, vedená spevákom Björnom „Speedom“ Stridom. No a tento švédsky hudobník sa onedlho na Slovensku predstaví opäť – tentoraz ako frontman melodickej groove metalovej formácie Soilwork. Tá vystúpi už 16. apríla 2023, spolu s kanadskými deathermi Kataklysm a dvoma predkapelami, doslova o dvere ďalej – v Majestic Music Clube.Diváci sa počas tohto „co-headline“ turné môžu tešiť na šou spájajúcu kanadskú deathovú údernosť a švédsku vycibrenú melodiku, ktorá sa však taktiež nebojí pritlačiť na pílu. Kataklysm a Soilwork na tejto „šnúre“ predstavia svoje najnovšie albumy Unconquered, resp. Övergivenheten. V prípade prvých menovaných, Kanaďanov Kataklysm, ide o dva roky starý album, ktorý je štrnástou "štúdiovkou" tejto tridsaťjeden rokov fungujúcej kapely.


Formácia z Montrealu je však napriek svojej dlhej histórii populárna dodnes, a to bez ohľadu na to, že jej azda najlepšie albumy - Victims of This Fallen World, Shadows & Dust či Serenity in Fire - pochádzajú ešte z prelomu tisícročí. Vďaka jej energickým, silným a úderným koncertom sa však tomu nemožno čudovať. Navyše, kapela stále v pravidelných intervaloch vydáva nové albumy a dbá aj na (sčasti) ustálenú zostavu, keďže v nej dodnes pôsobia dvaja z jej zakladateľov – bývalý basák a súčasný spevák Maurizio Iacono a gitarista Jean-François Dagenais. Dopĺňajú ich basgitarista Stéphane Barbe a bubeník James Payne.Aj Švédi Soilwork majú na konte okrem nejakých tých personálnych zmien aj dvojciferný počet albumov – za dvadsaťšesť rokov svojej existencie ich vydali dvanásť, z toho päť počas mimoriadne plodného obdobia medzi rokmi 1998 a 2003. Kapela z mesta Helsingborg datuje pomyselný vrchol svojej kariéry do prvej dekády 21. storočia, kedy jej vyšli albumy Natural Born Chaos, Stabbing the Drama či The Panic Broadcast. Kritikmi aj fanúšikmi oceňované sú však aj nateraz posledné nosiče The Ride Majestic, Verkligheten či už spomínaný Övergivenheten.


Dnešná zostava tejto formácie, hrajúcej metalcore s prvkami melodického a atmosférického groovu, zahŕňa už len jediného jej zakladateľa – práve spomínaného „Speeda“. Sekundujú mu klávesák Sven Karlsson, gitarista Sylvain Coudret, bubeník Bastian Thusgaard a basák Rasmus Ehrnborn.


Tejto dvojici kapiel budú predskakovať americkí symfonickí progresívni folk metalisti Wilderun a jedna ešte neohlásená predkapela. No a lístky na aprílový bratislavský koncert tejto nepochybne zaujímavej štvorice, kapiel Kataklysm, Soilwork, Wilderun a jedného zatiaľ neznámeho mena, si môžete už teraz kúpiť v sieti Predpredaj.sk.


Zdroj: Facebook/A & P Media Productions

18 views0 comments
bottom of page