top of page
Search

Longital sa v novinke vracajú k elektronike

Skupina Longital vydáva v septembri svoj jedenásty štúdiový album. Výrazný podiel na tom, ako znie, má londýnsky elektronický producent, sound dizajnér a lovec zvukov Andrej Bako. Prvou ukážkou jeho spolupráce s bratislavskou kapelou je pieseň „Tvoje vojská“.Je to zároveň prvá skladba s elektronikou od Andreja Baka, do ktorej sa Longital pustili a práca so zdanlivo jednoduchou štruktúrou podkladov s pentatonickými tónmi ich nakoniec doviedla k dvom verziám pesničky. Tá svetlejšia a viac korešpondujúca s metaforickým textom, bude otváracou skladbou nového albumu. Druhá verzia je temnejšia so „zašpinenými“ elektrickými gitarami.


„Mali sme k dispozícii od Andreja päť podkladov a dohodli sme sa, že ich použijeme presne tak, ako sú spravené, že na nich nebudeme nič meniť, nebudeme ich rozoberať a necháme ich, nech nás vedú.“ – slová Shiny z kapely Longital

Spoluhráč Daniel Salontay ju dopĺňa:

„Koncom minulého roka sme sedeli na našej chalupe pri krbe a Andrej nám pustil svoju novú muziku. Dostala nás svojou organickou fraktálovou štruktúrou s mierne hypnotickým účinkom, vďaka živému procesu tvorby s použitím modulárnej elektroniky. Hneď sme mu navrhli spoluprácu na novom albume a vyžiadali stopy, od ktorých by sme sa mohli odraziť.“

Andrej Bako je anglický elektronický producent so slovenskými koreňmi. Príbeh jeho spojenia s Longitalom začal v roku 2008 stretnutím na koncerte speváčky Nicolette z Massive Attack, pre ktorú v tom čase vytváral živú elektroniku. Vzájomné sympatie viedli už v ďalšom roku k spolupráci – Andrej pre Longital zremixoval skladbu „Konečne si letel“, ktorá vyšla na remixovom albume Revoyaged a spoločne ho pokrstili aj naživo na festivale micro.Wilsonic ešte v starom bratislavskom PKO. Odvtedy ich spája priateľstvo a pravidelné stretnutia v Bielych Karpatoch, Londýne a na bratislavskom festivale Next.


Album, na ktorom Shina a Dano Salontay z Longitalu spolupracujú s Andrejom Bakom, má názov Dočista a vyjde 9. septembra prostredníctvom vydavateľstva Slnko Records. Digitálny alebo fyzický album je možné predobjednať na stránke Slnko Records. Nasledovať bude spoločné turné po slovenských a českých kluboch.


Zdroj: Slnko Records. Foto: Daniel Salontay

8 views0 comments
bottom of page