top of page
Search

Mikuláš priniesol MMC darček v podobe koncertu výročného turné Slobodnej Európy

Punková akustika, česká country klasika a nestarnúci slovenský punk. Touto kombináciou sa niesol v tento piatok, 6. decembra, vypredaný bratislavský Majestic Music Club, ktorý hostil mikulášsky koncert turné 30. výročia slovenskej partie Slobodná Európa spolu s predkapelou Copycats a špeciálnym hosťom, legendárnou kapelou Ivan Mládek Banjo Band. Spočiatku koncert prebiehal pokojne, postupne sa hala plnila ľuďmi až do jej úplného zaplnenia.


Hlavná speváčka kapely Copycats. Foto: Denis Kollár

Koncert odstartovala česko-škótska akusticko-punková kapela Copycats v zložení dvoch gitaristov a speváčky. Akustické duo gitár, z ktorých jedno hralo rífmi elektrickej gitary, a sympatická speváčka, dopĺňaná sprievodnými spevmi gitaristov, odštartovali svoje vystúpenie skladbou „Russian Roullette“. Takto to pokračovalo aj pri ďalších piesňach. Potom si trúfli na legendárnu skladbu Neila Younga s názvom „Rockin' in the Free World“, ktorá ich kľudne tempo viac oživila rockom. Publikum tvorilo ešte sotva polovicu haly, ale pomaly prichádzali ďalší, a ďalší ľudia. Blížiac sa ku koncu ich vystúpenia sa hala zaplnila do asi trištvrtky. Vystúpenie zakončili coverom skladby originálne naspievanej američanmi The Strooges „I Wanna Be Your Dog“ a vybláznením jedného z gitaristov.


Frontman Ivan Mládek. Foto: Denis Kollár

Plnosť haly sa začala blížiť k realite pri českej legende žánru jug band, kapele Ivan Mládek Banjo Band. Aj keď kapela meškala 11 minút, diváci ju privítali s veľkou ováciou. Potom už nasledovalo hovorené slovo Ivana Mládka spolu s vtipmi a historkami, ktoré rozprával vždy medzi skladbami. Hovorené slovo bolo dopĺňané komickými vystúpeniami speváčok Lenky Plačkovej, Libuny Roubychovej a Lenky Šindelářovej a prípadnou vtipnou básničkou Ivana Mrázka o svojej žene. Po básničke nasledovala po slovensky prespievaná pieseň „O nebezpečenstvu hor“. Poslednou skladbou bol ich jeden z najznámejších hitov „Jožin z bažin“, pri ktorom Šindelářová s bradou stvárňovala už zosnulého Iva Pešáka. Diváci samozrejme pýtali prídavok a kapela im vyhovela piesňou „Hlásná Třebáň“ spievanou Libunou a neskôr doplnenou komédiou Šindelářovej a duetom s Ivanom Mrázkom.


Sprava: Miroslav Láber (spev) a Sväťo Korbel (gitara/sprievodný spev) z kapely Slobodná Európa. Foto: Denis Kollár

Hlavný aktér celého koncertu, slovenská punková kapela Slobodná Európa, takisto meškal so svojím vystúpením, dokonca viacej ako Ivan Mládek s kapelou. Ale, na rozdiel od nich boli dôvodom dvaja opilci, ktorí obliali pivom zvukársky pult. Potom už prišla tma so zvučkou rozhlasového vysielania ilegálneho pre totalitný režim a hlásením rozhlasu, ktoré bolo ukončené opakujúcim sa slovným spojením „Slobodná Európa“. Potom už z pódia zavial závan punku s prvými rífmi gitár a bicími skladby „Som ten“ ako sa patrí. Publikum obživlo do tanca, skákania, mávania rukami, prípadne mosh pitov v strede. Zahrali aj ranú tvorbu reprezentovanú piesňou „Ivan“, ale aj skladbu, ktorá nebola nikdy odohraná na Slovensku, a tou bola „Sopka“. Najviac ale rozprúdil atmosféru asi ich najznámejší hit „Podvod“ so sprievodným spevom Katky Korcek, pri ktorom sa diváci okrem pokriku „Hej!“ zapájali aj spoločným spevom spolu so spevákom. Ku Korcekovej sa pridal aj Špako a spolu to rozbalili s piesňou „Drive 69“. Po ich odchode nasledovala skladba z raných 80. rokov „Rock 'n' Roll Fish“ a následne ju vystriedala „Unavený a zničený“ s pokrikmi „Hej!“, keď spevák nastavil mikrofón smerom k divákom. Posledným klincom programu mala byť pieseň „Pes“, ale po intenzívnom pískaní a tlieskaní divákov nasledoval prídavok v zložení „Stará sladovňa“ a „Analýza dokázala hovno“, pri ktorej hral sólový gitarista od určitej časti skladby až do jej konca na zemi. Potom už len ukázali transparent turné spred 3 rokov venovaný Ďurovi Černému.

98 views0 comments
bottom of page