top of page
Search

Nálož nemeckého metalu v Randali, zavítali doň Brainstorm a Rage

V bratislavskom Randal Clube to žije aj uprostred týždňa. Ďalší dôkaz tohto tvrdenia ponúklo známe útočisko (nielen) fanúšikov rocku a metalu aj v devätnásty októbrový večer. Na jeho pódiu zahrala slovenská kapela Castaway, no predovšetkým nemeckí power metalisti Brainstorm a ich heavy metaloví krajania Rage. Posledné dve menované kapely na Slovensko zavítali v rámci ich spoločného turné BrainRage Over Europe.


Mayo Petranin (spev) z kapely Castaway. Foto: Denis Kollár

Kým sa však „BrainRage“ zniesol aj nad Slovensko, partie okolo Andyho B. Francka a Petra „Peaveyho“ Wagnera prenechali pódium, ba dokonca aj nástroje, spomínaným Slovákom CastAway. Formácia okolo Mariána „Maya“ Petranina vo svojej tvorbe kombinuje rôzne subžánre metalu i rocku – niektoré zdroje ich označujú ako power metalistov, iné zas ako heavy metalistov či progresívnych rockerov. Svoju pestrú tvorbu predviedol „slovenský Dave Grohl“ so svojimi spoluhráčmi aj divákom v Randali – zazneli skladby, ako „A Different Place“, „Fallen“ či „What Shadows Portray“, a teda prierez celou osemnásťročnou históriou kapely.


Gitarista/spevák Milan Loncaric (Brainstorm). Foto: Denis Kollár

Po Castaway mali pódium prebrať nemecko-poľsko-grécki bouzouki rockeri Tri State Corner, no tí nakoniec nevystúpili. Castaway tak zahrali o hodinu neskôr, než pôvodne mali, a hneď za nimi Randal ovládli prví z dvojice headlinerov – power metalová úderka menom Brainstorm. Päťčlenná kapela založená v Heidenheime v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko fanúšikov taktiež stručne previedla svojou históriou. Zazneli tak štyri skladby z minuloročného albumu Wall of Skulls, no aj staršie songy, akými sú „Shivas Tears“ či „Highs Without Lows“.


Peter Peavy Wagner (spev/basgitara) z kapely Rage. Foto: Denis Kollár

No a na záver rozpálené publikum ešte viac rozburácala formácia z Herne, z nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko – metalisti Rage. Aj partia, využívajúca vo svojej tvorbe okrem heavy metalu aj speed, power, symfonický či progresívny metal, priniesla, podobne, ako dvojica kapiel pred ňou, do Randalu skvelú šou. Kapela okolo už spomínaného speváka a basgitaristu Petra „Peavyho“ Wagnera taktiež previedla divákov celou svojou históriou, ktorá v prípade Rage siaha až do roku 1984. Zaznela napríklad skladba „Don't Fear the Winter“ z tretieho albumu kapely, z albumu Perfect Man, ale aj trojica piesní z najnovšieho albumu Resurrection Day.


Gitaristi Jean Bormann a Stefan Weber (Rage). Foto: Denis Kollár

Bratislavský Randal Club tak v devätnásty októbrový večer patril obšírnej nemeckej metalovej scéne, na ktorej sú jednými z najstabilnejších postáv aj hviezdy stredajšej noci - kapely Brainstorm a Rage. Tie v podzemí ikonickej budovy YMCA na Karpatskej ulici podali také výkony, že peniaze investované do vstupenky neľutoval azda ani jeden z prítomných. Dúfajme teda, že vystúpenia podobných kvalít sa na Slovensku budú odohrávať aj naďalej aspoň tak často, ako doteraz.

32 views0 comments
bottom of page