top of page
Search

Nórska blackmetalová hmla zahalí Prahu

Praha, presnejšie tamojší Futurum Music Bar, sa už pozajtra, 3. mája 2022, ponorí do hmly. Zavíta do nej totiž, spolu so sprievodnými skupinami, nórska blackmetalová one-man show Taake, ktorej názov je prekladom pomenovania tohto prírodného úkazu do starej nórčiny.Taake je takpovediac sólovým projektom výstredného vokalistu Hoesta, ktorý všetku hudbu „kapely“ skladá aj nahráva. Majiteľ labelu Dark Essence, historicky spojený aj s kapelami Gorgoroth, Ragnarok či Carpathian Forest, dal svojmu projektu meno podľa atmosféry, ktorú má jeho hudba, ale aj podľa hmly obklopujúcej sedem vrchov nad jeho rodným Bergenom. Taake je zároveň jednou z mála kapiel, ktoré môžu byť bez okolkov žánrovo zaradené do True Norwegian Black Metal-u. No a vďaka svojmu zhudobneniu tohto pojmu má Hoest aj nomináciu na nórsku obdobu ceny Grammy, cenu Spellemannprisen.


Taake na ich pražskom koncerte doplní ďalšia nórska formácia – pagan black metalové zoskupenie Kampfar. Aj meno populárnej kapely okolo speváka s „hlasom zabijaka“ Dolka pochádza zo starej nórčiny a je preneseným významom pre bojový pokrik, ktorý znamená „Odin“ alebo „Wotan“. Nečudo tak, že sa tvorba kapely, hrajúcej pagan black s majestátnymi hymnickými pasážami, pohybuje okolo severskej mytológie či rozjímania nad pohanskými kultmi.


Lístky na utorňajší koncert dvojice nórskych blackmetalových telies, doplnených ešte o Holanďanov Helleruin, nájdete tu, prípadne v sieti Ticketmaster.


Zdroj: Obscure Promotion

4 views0 comments
bottom of page