top of page
Search

Nergal z Behemoth opäť (v dobrom) púta pozornosť

Poľský spevák Adam „Nergal“ Darski, frontman extrémno-metalovej kapely Behemoth, dlhodobo bojuje za slobodu umelcov v konzervatívnom Poľsku. Celé sa to začalo spolu s „kauzou“ ohľadom fotografie, na ktorej Nergal šliape na obraz Panny Márie, za ktorú mu v jeho domovine hrozia okrem vysokej pokuty až dva roky väzenia. No Nergal sa nevzdal, proti rozhodnutiu súdu sa odvolal a spustil masívnu kampaň bojujúcu za slobodu umelcov, o ktorej sme vás nedávno informovali.


Tá sa ale teraz, vďaka podpore fanúšikov a celebrít (akou je aj, u nás známa, režisérka Agnieszka Hollandová), presúva z prostredia prevažne internetového aj na billboardy do ulíc Varšavy a Nergalovi vyslúžila pozornosť aj v našich končinách. A to nielen v metalistických kruhoch, ale aj v médiách takého mena, ako sú napríklad české Hospodářské noviny, ktoré nedávno uverejnili rozhovor s Nergalom.„Nerobím nič zlé. Som len umelec, ktorý ide na pódium a vyjadruje sa tak, ako je to preňho prirodzené. Ak má niekto pocit, že zraňujem jeho náboženské cítenie, nech sa s tým vyrovná,“ povedal Nergal v rozhovore pre české HN a dodal, že by mu napríklad vôbec nevadilo, kebyže sa niekto rozhodol verejne zničiť albumy jeho kapely Behemoth. „Ak to tak cíti, má na to právo,“ zdôraznil Nergal.


Ten je v Poľsku celebritou, zasadol aj do kresla porotcu v prvej sérii formátu, známeho u nás ako SuperStar, a jeho kapela žne úspechy nielen doma, ale aj vo svete. Sú napríklad prvou poľskou kapelou, ktorá sa dostala do rebríčka Billboard 200, zoznamu dvoch stoviek najpredávanejších albumov v USA. Od albumu The Apostasy, a teda od roku 2007, sú dokonca stabilnou súčasťou tohto rebríčka, dostal sa doň každý z ich ďalších albumov. Organizátor českého festivalu Brutal Assault, Tomáš Fiala, dokonca radí Behemoth na čelo minimálne európskych extrémno-metalových kapiel.


A prečo vlastne Nergal zverejňuje fotografie, o ktorých sa už pred zverejnením dá s určitosťou povedať, že konzervatívne Poľsko pobúria? „Provokácia môže byť dobrá na to, aby ľudí prinútila premýšľať,“ prehlásil Nergal, ktorý nikomu neupiera právo veriť v Boha, ale vadí mu, aký veľký vplyv má cirkev na verejný život v Poľsku. Tento vplyv ešte vzrástol po tom, čo sa u našich severných susedov dostala k moci konzervatívna strana Prawo i Sprawiedliwość (Právo a spravodlivosť), jeden z ktorej lídrov, aktuálny poľský premiér Mateusz Morawiecki, „sníva o tom, že pokresťančia Európu.“ Idú na to ale nesprávnou cestou – zákaz potratov či zákaz vyjadrení proti cirkvi sú len zlomkom absurdných zákonov, ktoré v poslednom období visia nad poľským pospolitým ľudom ako Damoklov meč. A to je pritom sloboda prejavu, značne naštrbovaná oným „pro-kresťanským“ zákonom, zakotvená aj v poľskej Ústave.


Možno by si skupina okolo poľského premiéra a prezidenta, zmieňovaná strana Prawo i Sprawiedliwość, mohla, minimálne vo veci, za ktorú bojuje aj Nergal, zobrať príklad napríklad z českého farára Petra Boháča. Ten má, ako v dávnejšom rozhovore pre české Hospodářské noviny uviedol, zo svojho „panstva“ rok čo rok výhľad na dejisko spomínaného festivalu Brutal Assault – a podľa jeho vlastných slov ho „vôbec nepoburuje, že existuje aj takto zameraná hudba; je to súčasťou plurality spoločnosti.“ Dokonca sa, aj napriek svojmu poslaniu, s členmi Behemoth osobne pozná.


Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: Andreas Fotandi

43 views0 comments
bottom of page