top of page
Search

Nirvana zažalovaná za použitie ilustrácie z Danteho „Pekla“

Americkú grungovú skupinu Nirvana zažalovala dedička britského umelca C. W Scotta-Gilesa, ktorý nakreslil pekelnú mapu pre preklad diela Danteho Alighieriho s pôvodným názvom Inferno. Ide o prvú časť, resp. kantiku, z Danteho rozsiahleho eposu Božská komédia. Ikonické rockové trio obraz využilo pre svoj merch.


Jocelyn Susan Bundyová, vnučka Scotta-Gilesa, túto stredu zažalovala spoločnosti Nirvana LLC, Live Nation Merchandise LLC a Merch Traffic LLC spolu so Silva Artist Management LLC za používanie obrazu kapelou Nirvana od roku 1997 na svojich tričkách, hrnčekoch, vinyloch a ďalšom tovare, ktorý predávali v obchodoch. Kresba zobrazuje „Danteho kruhy“ v „hornom pekle“. Informoval o tom portál Blabbermouth.com.


Výskum žalobkyne údajne ukázal, že niektoré z neoprávnených použití ilustrácie na značkovom tovare Nirvana siahajú až do roku 1989. Obhajcovia kapely v súdnom spore naznačili, že daný obrázok vytvoril spevák Kurt Cobain. Ako spor skončí zatiaľ nie je jasné.


Toto však nie je jediný konflikt o porušení autorských práv, ktorého sa Nirvana zúčastnila. Za posledné tri roky sa Nirvana zaplietla do dlhotrvajúceho právneho stretu proti módnej spoločnosti Marc Jacobs kvôli jej „smiley-face“ dizajnu oblečenia. Spor kapely Nirvana s Marcom Jacobsom sa sústreďuje na dizajn so žltým smajlíkom, ktorý je veľmi podobný ochrannej známke, ktorú Nirvana vlastní už od roku 1992.


Na otázku, či kapela naozaj „ukradla túto ilustráciu“, alebo je v tom nevinne, odpovie už iba súd.


Autor textu: Patrik Varga


Zdroj: Sub Pop Records

20 views0 comments
bottom of page