top of page
Search

Nové video Fínov Varjo-Orkesteri

Fínska prog-rock/metalová skupina Varjo-Orkesteri zverejnila nové lyric video k „Sydänmusta“. Skladba je prevzatá z ich debutového albumu Prima Volta, ktorý 1. apríla 2022 vydalo vydavateľstvo Inverse Records.


„Nové lyric video z debutového albumu Varjo-Orkesteri Prima Volta, SYDÄNMUSTA, otvára zvukovú scénu kapiel ľahším a citlivejším smerom. ‚Moje srdce je také čierne a v jeho úkryte sa duša stiahne.‘ Život je sám o sebe čarovný. Taký je debutový album Prima Vista od Varjo-Orkesteri. Temná a hlboká, no jemná sebareflexia o kvalite bytia, keď sa stanete vami. Alebo niečím iným? Zistíte to tak, že nastavíte potenciometer aparátu na jedenásť a necháte Prima Vista trafiť do čierneho aj vašu dušu.“

Varjo-Orkesteri je fínsky spievajúca skupina s príchuťou rocku, metalu a progu. Kapela je „ready-to-go“ horúcej karhulskej scény, ktorá je vždy pripravená nakopnúť národ tými najčerstvejšími a najhustejšími beatmi. Formácia vznikla akousi náhodou, keď chlapci z Fog Light (Jarmo Pikka, Pasi Hakuli, Saku Hakuli) plánovali dať dokopy nový album založený na takmer kompletných inštrumentálnych demách. Zhodou okolností sa hovorilo o možných prispeniach vokálmi (Markku Pihlaja). Najprv, ako zvyčajne, mali byť texty písané v angličtine. Ale vedený niečím nevedomým sa text začal vynárať vo fínčine. Túto intuíciu sa rozhodne oplatilo nasledovať.

Keď sa pre ne začali písať melódie a text, demá albumu boli teda z veľkej časti hotové. V rovnakom čase, keď boli piesne demoované, boli už nahraté skladby pre album. Nahrávanie prebiehalo podľa ducha doby, dištančne, tak, že každá strana zaznamenala svoj podiel vo svojom vlastnom štúdiu. Koncom jesene 2021 boli nahrávky hotové. Mix a mastering sa s konečnou podobou odsúhlasili začiatkom decembra. Konečný výsledok prekvapil celú kapelu, album (Prima Volta) sa stal skutočne sviežo znejúcim objavom, nielen pre rodný jazyk v texte.


Členovia Varjo-Orkesteri sú celkom dosť známi hudobníci z oblasti južného Kymenlaakso. Ovplyvnili ich kapely, ako napríklad Omnium Gatherum, Total Devastation, Manitou, Kaihoro, Return To Void, Demonic Death Judge a iní.


Zdroj: Inverse Records

11 views0 comments
bottom of page