top of page
Search

„Nový zvuk Srbska“ rozburáca Majestic Music Club

Srbi sú vo všeobecnosti známi ako veľmi temperamentní ľudia. Svoje by o tom vedeli rozprávať napríklad tí, ktorí na vlastnej koži okúsili „Večné derby“, zápas medzi odvekými rivalmi z Belehradu, futbalovými klubmi Partizan a Crvena zvezda. Podobná atmosféra ale panuje aj na koncertoch tamojších kapiel – a o tom sa čochvíľa budeme môcť presvedčiť aj tu na Slovensku.


Zdroj: Music Press Production

Ako ste sa už dočítali na priloženom plagáte, 7. mája 2022 sa totiž v bratislavskom Majestic Music Clube uskutoční akcia Nu Sound of Serbia, na ktorej vystúpi to najlepšie, čo srbská rocková/punková scéna ponúka. Zbystriť by mali predovšetkým fanúšikovia alternatívneho, „garážového“ či industriálneho rocku, práve tieto tri podžánre sú totiž doménou jednotlivých zúčastnených kapiel.


E-Play je altrockové kvinteto, ktoré budúci rok oslávi štvrťstoročie na hudobnej scéne. Kapela pochádzajúca z Belehradu a sústredená okolo speváčky a basgitaristky Maje Cvetkovićovej si za tie roky prešla rôznymi „tvorivými obdobiami“, čo sa odrazilo na pestrosti jej tvorby. Má na konte päť albumov, ktoré sú typické kombinovaním gitár, syntetizátorov a basgitarových liniek vystrihnutých z triphopu.Repetitor sú taktiež Belehradčania, no pre zmenu ide o garage/noise rockové trio. Kapela, založená v roku 2005 spevákom a gitaristom Borisom Vlastelicom a bubeníčkou Milenou Milutinovićovou, hrá surové a priamočiare skladby, ktoré niekedy bývajú označované ako „rokenrol po srbsky“. Ich vzormi sú mená, ako Nirvana, Pixies, Mudhoney či Sonic Youth a možno aj vďaka vplyvu týchto kapiel si získali nielen pozornosť v zahraničí, ale aj uznanie najnáročnejšieho publika – väzňov v belehradskej väznici, kde sa už tiež predstavili.Najbližším koncertom kapely Repetitor bude už v piatok, 22. apríla 2022, vystúpenie v Novom Sade. A práve z centra autonómneho kraja Vojvodina, známeho početnou slovenskou menšinou, pochádza tretia z trojice kapiel, ktoré vystúpia na Nu Sound of Serbia. dreDDup sú ikonou srbského industriálneho rocku, fungujúcou už štvrť storočia. Svojou tvorbou sa obracajú aj na fanúšikov punku či rokenrolu, ba dokonca aj elektroniky či synthpopu, a vďaka energickosti ich hudby bývajú označovaní ako „industriálny masaker“ či „démonická elektronika“. Podobne, ako zvyšné dve kapely, aj dreDDup môžu svoj setlist zostaviť zo širokej ponuky skladieb. Vydali totiž až osem štúdiových albumov, ten najčerstvejší iba minulý rok.Juhoslovanský rock, ktorého súčasťou boli aj srbskí hudobníci, sa zapísal do rockových dejín a srbská hudobná scéna hýri aktivitou aj naďalej – svedčí o tom obľúbený festival EXIT či svetoznáma prehliadka džezu Nišville. No a s aktuálnymi zástupcami srbskej rockovej scény sa môžete prísť zoznámiť už 7. mája 2022 do bratislavského Majestic Music Clubu. Lístky na koncert zoženiete tu.

12 views0 comments
bottom of page