top of page
Search

Novinka kapely Vltava z chystaného albumu

Vltava na čele so spevákom, gitaristom a hercom Robertom Nebřenským vydá 21. septembra svoj nový album Spass muss immer sein. Siedmy štúdiový počin skupiny uvádza aktuálny singel „V lese se svítí“ sprevádzaný videoklipom.„Prvé slová textu vznikli už na začiatku deväťdesiatych rokov, keď som bol účastníkom bujarého divadelného výjazdu Pražskej 5 do Dánska. Kdesi v Nemecku som z okienka autobusu v diaľke zazrel tajomné nočné dianie, čo ma prinútilo k spísaniu tejto poznámky: V lese se svítí, hoří tam studánka, chvěje se stříbrné pití jak živá obálka. Z úryvku sa stal hotový song až po viac ako tridsiatich rokoch, keď sa do neho dostali ďalšie súvisiace útržky inšpirované prírodou a najmä nové jesenné slohy, ktorými pieseň teraz začína. Práve blížiaca sa jeseň pozvala V lese sa svieti do čela adeptov na aktuálny klip. Skladba o neskorej radosti a hold veľkosti umierajúcej krásy.“ – slová autora singla Roberta Nebřenského

Stálice českej klubovej a festivalovej scény sa na nahrávke predstavia v zostave osvedčenej už minulým albumom Čarodejník – spevák a gitarista Robert Nebřenský, klávesista František Svačina, basgitarista Tomáš Uhlík, bubeník Ondřej Pomajsl a saxofonista Ondřej Klímek.


Textársku a aranžérsku nekonvenčnosť tvorby kapely dokreslili tvorcovia videoklipu Martin a Adela Kaiserovi kombináciou záberov z podšumavských lesov a animovaných koláží. Spolupráca hudobníkov a výtvarníka Martina Kaisera začala tridsiatym výročím skupiny, cez tvorbu grafického vizuálu predchádzajúcej radovky či knihy textov Já čekám v Čechách. Kaiser je držiteľom ocenenia Českého leva za najlepší filmový plagát k filmu ...a bude hůř, tvoril pre ďalšie filmy (Hastrman, Nuda v Brne) a divadla (Divadlo Husa na povrázku Brno a ďalšie).


Zdroj: AMPromotions. Foto: Jiří Štarha

Vltava v minulom roku oslávila tridsaťpäť rokov od svojho založenia. Do širokého povedomia vošla vďaka poetickým textom plných obrazov hudobníka, herca a speváka Nebřenského. Skladba „Marx, Engels, Beatles“ je nerozlučne spätá s filmom Pupendo režiséra Hřebejka. Tvorba Vltavy zaznela v ďalšom Hřebejkovom filme Nestyda. Album Marx, Engels, Beatles získal nomináciu na vtedajšiu hudobnú cenu Česká Grammy či sa umiestnilo na druhom mieste v ankete časopisu Rock&Pop kategórie Najlepšia doska desaťročia.


Spass muss immer sein vychádza 21. septembra na online platformách, CD a vinyle. Krsty chystanej hudobnej novinky prebehnú na koncertoch 25., 26. a 27. januára nadchádzajúceho roka v priestoroch pražského klubu Jazz Dock, príhodne situovaného na hladine rieky Vltavy.


Zdroj: AMPromotions

7 views0 comments
bottom of page