top of page
Search

Nu Sound of Serbia II. – srbská hudba opäť na Slovensku

Vstúpte do horúceho ringu, v ktorom do seba narazia elektrické gitary s mašinkami, punk s metalom aj industriálom. Zaujímavé mená zo srbskej klubovej scény, ktorá pokračuje v slávnej tradícii juhoslovanského rocku. Po roku opäť prídu dreDDup, premiérovo Iskaz, na záver balkánska párty v štýle Nišu Brothers. Dňa 9.12.2022 v bratislavskom Randal Clube – Nu Sound of Serbia II.


Minulý rok odštartovala séria Nu Sound of Serbia koncertmi dreDDup, E-Play, Repetitor v bratislavskom MMC. Tento večer si zopakujeme 9. decembra v pozmenenej zostave v susednom klube Randal.Vo svojej slovenskej premiére sa predstaví nu metalový Iskaz. Stret rave The Prodigy a metalových Rage Against the Machine v podaní piatich hudobníkov. Funky aj metalové basové linky, k tomu hip-hopový dvojzáprah. Rozoznateľná inspirácia u kapiel Guano Apes či Dog Eat Dog, s ktorými zdieľali aj spoločné pódium. Ich metalová fúzia je umocnená balkánskym temperamentom. Sú známi divokejšími koncertmi z klubov aj veľkých festivalov ako Exit, Arsenal Fest. Spája ich priateľstvo so srbskou punkovou legendou Goblini, s ktorou nahrali hymnický track Bez promene. Doteraz vydali štyri albumy – Natio (2006), Theory of Chaos (Teorija Haosa, 2008), Eros (2011) a Tanathos (Tanatos, 2014).Minule spravili taký vietor, že s veľkým potešením si ho znovu zopakujeme. dreDDup patria k priekopníkom industriálneho rocku. Pochádzajú z Nového Sadu, kde formovali srbskú industriálnu scénu už od roku 1997. Stali sa legendou a malým kultom, ktorý sa obracia aj na priaznivcov punku, elektroniky, darkwave, synthpopu, rock and rollu. Nie nadarmo im dávajú prívlastky „industriálny masaker“ alebo „démonická elektronika“. A takto môžeme charakterizovať aj ich živé vystúpenia – energické, démonické, adrenalínové – jednoducho masaker. Vyberať majú taktiež z čoho, až z ôsmich štúdiových albumov, pričom ten posledný, Romance of Romans, vyšiel v roku 2021.


Po dvoch koncertoch prevezme štafetu balkánska párty v podaní NiSu Brothers. Známe DJské postavy z Nišu Milan Saitovic aka Jazzysad a Dejan Šobot aka DJ Loptica. Kto niekedy navštívil Nišville Jazz Festival, tak vie, že pódium Nišville Midnight Jazzdance si vždy podmania setmi s energickou hudbou z celého sveta. Už 9. decembra 2022 v bratislavskom Randal Clube.


Srbská alternatívna hudba je dobre namiešaným kokteilom melodiky, údernosti, energie, živelnosti. Nie náhodou sa juhoslovanský rock, do ktorého patrili aj srbskí hudobníci, zapísal do rockových dejín. V posledných rokoch je srbská scéna čoraz aktívnejšia a priťahuje aj zahraničných návštevníkov na jeden z najnavštevovanejších festivalov v Európe – Exit Festival, alebo na svetoznámu prehliadku jazzu Nišville. Nu Sound of Serbia je koncertná edícia, ktorá sa zameriava na najzaujímavejšie aktuálne mená zo srbskej klubovej scény. V prvom ročníku vystúpili dreDDup, E-Play, Repetitor. V prvej edícii druhého ročníka ročníku vystúpila belehradská Bella Technika na nábreží Dunaja v Pink Whale.


Koncertná iniciatíva Nu Sound of Serbia vyhľadáva takéto projekty, aby ich mohla predstaviť slovenskému publiku aj srbským poslucháčom žijúcim na Slovensku.

Tento projekt sa uskutoční s finančnou podporu Kult Minor.


Zdroj: Music Press Production

7 views0 comments
bottom of page