top of page
Search

Päť kapiel predviedlo šou svetových velikánov

V sobotu, 7. augusta 2021, sa na račianskom amfiteátri v Bratislave konal debutový ročník akcie Tribute Fest. Išlo o jednodňový open-air festival, kde vystúpilo päť revivalových kapiel. V areáli amfiteátra sa tiež nachádzali stánky s občerstvením a organizátori tu dbali na aktuálne protipandemické opatrenia.


Kapela AC/DC revival Bratislava (BAC/DC). Foto: Denis Kollár

Prvé meno programu si naši čitatelia môžu pamätať z koncertu v InParku spred dvoch týždňov. Reč je o AC/DC revival Bratislava, skrátene uvádzanej ako BAC/DC, na čele s „dánskym Brianom Johnsonom“ Clausom Dreboldtom, ktorý sa ako v InParku, tak aj v Rači s mikrofónom túlal medzi divákmi.


Spevák/basgitarista kapely Mötherhööd a jeden z organizátorov Tribute Festu Michal Benták. Foto: Denis Kollár

Po BAC/DC prišiel na rad „motörheadovský“ metal 'n' roll v podaní tria Mötherhööd, ktorého hlasom je jeden z organizátorov festivalu Michal Benták a bícimi barman legendárneho Randal Clubu a držiteľ titulu Master Bartender Alojz „Lojzo“ Horník. Po Lojzovom favoritovi „Overkill“ a prídavku „Emergency“, ktorý radi hrávajú, si pripili so šampanským.


Gabriel „Gabo“ Szelle (bicie) z kapely Intrepid. Foto: Denis Kollár

Žáner akcie sa po prvých dvoch kapelách zmenil na metal. Introdukcia „The Ecstasy of Gold“ od zosnulého skladateľa Ennia Morriconeho uviedla, rok nehrajúcu, štvoricu Intrepid, ktorej idolmi sú zase americkí thrash metaloví velikáni a súčasť „Veľkej štvorky“ Metallica. Spevák Igor Petráš síce výzorom nebol podobný originálnemu spevákovi Jamesovi Hetfieldovi, opakom bol ale jeho hlas. Avšak Gabriel „Gabo“ Szelle bol audiovizuálne bubeníkom Larsom Ulrichom. Trikrát počas vystúpenia dal frontman divákom na výber, či chcú „pomalšiu alebo rýchlejšiu“ skladbu. Odpoveď bola vždy rovnaká, rýchlejšiu. Iba pri hlasovaní bol za pomalšiu jediný človek – bubeník Gabo.


Spevák Zoltán Kiss (Iron Maidnem) v kostýme ku skladbe „Fear of the Dark“. Foto: Denis Kollár

Po ďalšom intre na scénu nastúpila návšteva z Maďarska, Iron Maidnem, s pódiom ozdobeným britskými vlajkami a dvomi bannermi na stojanoch s maskotom Iron Maiden, Eddiem, v „Aces High“ a „The Trooper“ prevedení. Spevák Zoltán Kiss sa pri skladbách „The Trooper“ a „Fear of the Dark“ aj tematicky obliekal. Pri „The Trooper“ bol v červenej vojenskej uniforme a mával ďalšou britskou vlajkou. Neskôr, pri „Fear of the Dark“, sa obliekol do čierneho kabáta s klobúkom a zobákovitou maskou držiac svietiaci lampáš. Po poslednej spomenutej nasledovala pieseň rovnakého názvu ako ich idoly, pri ktorej na pódium prišiel aj obrovský maskot Eddie v kazajke a reťaziach.


Radoslav Gardian (spev/gitara) z kapely Together as One. Foto: Denis Kollár

Na záver Tribute Festu sa predstavila minulý mesiac založená bratislavská štvorica Together as One, ktorá oživila americkú death metalovú legendu Death. Počas prvej polovice vystúpenia bolo pred areálom amfiteátra vodičom motorky poškodené odparkované BNW, na čo kapela nadviazala so „Suicide Machine“. Nezabudli ani na slávnu pieseň „Lack of Comprehension“ z albumu Human (1991). Po poslednej skladbe spevák poďakoval organizátorom Michalovi Bentákovi a Eve Uhrovičovej za zrealizovanie festivalu. Kto chcel, mohol sa presunúť do Randal Clubu na afterpárty.


213 views0 comments
bottom of page