top of page
Search

Pestilence dvakrát v Česku

Po slovenskom koncerte spred dvoch dní sa Pestilence, jedna z najzásadnejších deathmetalových kapiel, chystá do dvoch českých miest osláviť 30 rokov prevratného Testimony of the Ancients.Počiatky Pestilence sa datujú k neuveriteľnému roku 1986, kedy na seba okamžite upútali osobitým rukopisom a inštrumentálnou zručnosťou. Čoskoro sa stali jednou z najvýraznejších a najrešpektovanejších deathmetalových kapiel sveta, čo platí dodnes.Ak odpočítame od letopočtu nadchádzajúcich dvoch koncertov v Prahe a Ostrave 30 rokov (plus jeden covidový rok, kedy došlo k odkladu turné, pripočítame), dostaneme sa do roku 1991, kedy spomínaný album vyšiel. Jeho progresívne nasmerovanie a obohatenie aj o melodickejšiu zložku dostalo na stranu skupiny masy fanúšikov, až sa Pestilence v 90. rokoch vďaka „Testimony“ stali najzásadnejšou deathmetalovou kapelou Európy.


Keď im svet ležal pri nohách, po štvrtom albume Spheres (1993) z dôvodu nepochopenia ich hudobného vizionárstva, kedy death metal futuristicky sfúzovali s jazzom, nastal koniec. Pestilence ale posledné slovo nepovedali a roky pána 2009 došlo k reuniónu, ktorý priniesol už päť albumov.


Aj keď si o určitej názorovej nestálosti hlavnej persony Patricka Mameliho, ktorému sa ľudia v zostave striedajú ako na bežiacom páse, môžeme myslieť čokoľvek, jedno sa mu uprieť nedá. Je to riffostroj a muziku nesúcu osobitý rukopis stále robí skvelú, čo dokazuje aj posledná, výborná štúdiovka Exitivm.


Aktuálny návrat Pestilence na pódiá má však hlavný program jasný – pamätný album vydaný pred 30 (+1) rokmi. A nepôjde o nostalgiu, „Testimony“ ani po tých rokoch z lesku vôbec neubudlo.Predskokanov im budú robiť melo-black metalisti Misanthropia a domáci Horrible Creatures. Vstupenky sú dostupné na stránke Obscure Promotion (Ostrava tu, Praha tu).


Zdroj: Obscure Promotion

6 views0 comments
bottom of page