top of page
Search

Pezinský kulturák po štvrtý raz zaplnili bubny

Tak ako aj iné akcie, aj Drumfest Slovakia prišiel kvôli pandémii o svoje dva ročníky. Avšak minulú sobotu, 21. mája 2022, festival opäť vrátil bicie nástroje do priestorov Domu kultúry v Pezinku. A nevrátil len buchot a otrasy, ale aj množstvo potleskov. Event určený najmä pre milovníkov tohto typu nástroja bol rozdelený medzi tri časti budovy – foyer, Veľkú a Malú sálu.


Výstava vo foyer Domu kultúry. Foto: Denis Kollár

Pred otvorením, ale aj počas festivalu, bolo možné si na výstave vo foyer pozrieť a vyskúšať bubny a činely rôznych značiek. „Vitajte v Pezinku!“ Tieto slová z úst autora projektu, Petra „Pettra“ Bittnera, otvorili v poradí štvrtý ročník Drumfestu. Následne uviedol prvého účinkujúceho Mariána Slávku, ktorý po úvodnej piesni privital svojho „Suseda“, gitaristu Lukáša Duchoviča, s launchpadom. Okrem základného vybavenia obsahovali Slávkove bicie Ludwig aj kravský zvon, zvonkohru a špirálový stacker činel. Dve piesne, „Romantická“ a „Dezider“, boli venované nejakej osobe. Prvá spoluhráčovi Susedovi, druhá zosnulému Dežovi Ursínymu.


Marián Slávka. Foto: Denis Kollár

Program sa presunul do Malej sály, kde desať minút po Slávkovej a Susedovej šou moderátor Karel Sandner uviedol workshop s elektrickými bicími značky GEWA. Zahraničný bubeník v anglickom jazyku prezentoval techniku a na pódium si zavolal aj niekoľko dobrovoľníkov. Dospelých sa rád pýtal, či fajčia. Každý zo súťažiacich dostal za odmenu hrnček. Po workshope sa bicie presunuli do foyer, kde ich bolo možné si vyskúšať.


Lektor workshopu s hrnčekom. Foto: Dominik Kotes

Nasledoval, opäť vo Veľkej sále, maďarský post-rock/electro bubeník Adam Markó, ktorý na Drumfeste vystúpil vďaka spoločnosti Meinl Cymbals. Keď sa prihováral divákom, skúsil aj čo-to povedať po slovensky. Taktiež priblížil „tajomstvá“ jednej z odohraných skladieb, popísal techniky hrania a patterny, a interaktívne zapojil aj ľudí z hľadiska. Na konci divákom odkázal, aby boli kreatívni a že potom môžu vymyslieť aj takéto veci.


Adam Markó. Foto: Denis Kollár

Posledným, kto sa predstavil v Malej sále, bol Peter Solárik a jeho spoluhráči Robert Ragan ml. (kontrabas) a Martin Uherek (saxofón). Išlo o prvú džezovú formáciu, ktorá vystúpila na tomto festivale. Spolu s ukážkami ľuďom priblížili históriu džezu, swingu a bicích v týchto žánroch, ale kvôli časovému sklzu sa workshop musel trošku skrátiť.


Zľava: Robert Ragan ml., Martin Uherek a Peter Solárik. Foto: Denis Kollár

Vo Veľkej sále sa medzitým chystalo hudobné náčinie zlatého klinca večera. Ale ešte predtým sa tradične uctil zosnulý bubeník. K trom pamätným blanám z predchádzajúcich ročníkov tento rok pribudla nová venovaná americkému metalovému bubeníkovi Vinniemu Paulovi (Pantera, Hellyeah), ktorý z tohto sveta odišiel 22. júna 2018 doma v spánku. Po predstavení pamätnej blany nasledovala minúta potlesku a poďakovanie organizátorom a partnerom.


Spomienka na Vinnieho Paula. Foto: Denis Kollár

No a spomínaným zlatým klincom sa na Drumfeste Slovakia 2022 stal Austrálčan s talianskymi koreňmi a spoluzakladateľ rockovej superskupiny Planet X – Virgil Donati. Ako Adam Markó, aj Donati zapojil do hrania rytmu divákov. Keďže sme Slováci, tak nám vymyslel tempo 13/8, neskôr pridal basový podklad svojho dobrého kamaráta z Brazílie. Keďže sediac za bicími toho moc okolo seba nevidel, vybral sa na kraj pódia, kde sa konečne mohol pozrieť na ľudí, čo ho počúvali a dávali mu spätnú väzbu. A keď už bol bližšie, dal priestor na otázky o sebe. Tie sa týkali aktuálneho miesta pobytu, strachu z pavúkov, rokov pôsobenia a inšpirácií. Zdanlivo posledná pieseň, ktorú zahral, si požičal od kapely gitaristu Allena Holdswortha. Zdanlivo preto, lebo si publikum vypýtalo prídavok.


Virgil Donati. Foto: Denis Kollár

Nasledovalo vyhodnotenie tomboly za účasti Petra Bittnera, českej bubeníčky Petry z publika a zástupcov firiem, ktorí odovzdávali ceny výhercom vylosovaným z vnútra losovacieho rytmičáku. Jeden z nich si svoju výhru, ako podmienku k jej získaniu, musel pred všetkými odbaliť. A kto chcel, mohol sa zastaviť na autogramiáde pri fotostene.


Bubeníčka Petra a Peter „Petter“ Bittner pri losovaní tomboly. Foto: Denis Kollár

62 views0 comments
bottom of page