top of page
Search

„Počúvať, ako fúka vietor“, už bude len z hudobného neba, zomrela Christine McVie

Rockový svet prišiel o ďalšiu výraznú osobnosť. Ešte včera ráno zomrela vo veku 79 rokov po krátkej chorobe anglická hudobníčka Christine McVie, známa predovšetkým ako speváčka a hráčka na klávesy britsko-americkej rockovej kapely Fleetwood Mac.McVie, rodným menom Christine Perfect, bola rodáčkou z Bouthu, dediny na severozápade Anglicka. Vyštudovala sochárstvo, no v prostredí umeleckej školy sa stretávala aj s množstvom začínajúcich hudobníkov. Tak sa stretla aj so svojimi neskoršími priateľmi Stanom Webbom a Andym Silvestrom. Tí vedeli, že má hudobné nadanie (zdedila ho po jej otcovi, ktorý bol huslistom, či po starom otcovi, ktorý bol organistom), a tak ju pozvali do svojej kapely Sounds of Blue. Tá sa však neskôr rozpadla a nádejná muzikantka Perfectová si začala privyrábať ako aranžérka výkladov obchodov.


Netrvalo však dlho a Stan Webb s Andym Silvestrom založili novú kapelu, tentokrát pod názvom Chicken Shack. Keďže im chýbal klávesák, ozvala sa im Christine Perfect, ktorú s radosťou prijali. Napísala dokonca debutovú skladbu tejto bluesovej formácie, "It's Okay With Me Baby". Perfectová sa neskôr stala fanúšičkou novovzniknutej skupiny Fleetwood Mac, s ktorou Chicken Shack mali rovnakého vydavateľa a často sa stretávali aj na koncertoch.Muzikantsky sa na hudbe Fleetwood Mac začala Christine Perfect podieľať už na ich druhom albume Mr. Wonderful, kde hrala klavírne party v skladbách napísaných gitaristom Petrom Greenom. Naplno však vymenila Chicken Shack za Fleetwood Mac až v roku 1970 po svadbe s Johnom McVieom, ktorý je basgitaristom kapely. Hoci „spoluhráčmi“ v živote napokon neboli dlho, spoluhráčmi v hudbe áno - Christine dohromady pôsobila vo Fleetwood Mac dlhých tridsaťštyri rokov.


Jej autorský i interpretačný talent môžeme vo výraznej miere počuť napríklad na najznámejšom albume skupiny, na albume Rumours. Podieľala sa aj na väčšine zvyšnej tvorby Fleetwood Mac, počnúc albumom Future Games, na ktorom prvýkrát účinkovala ako plnohodnotná členka tejto formácie. Aj vďaka Christine McVieovej Fleetwood Mac svojou hudbou mnohokrát zaplnili popredné priečky hitparád a majú svoje čestné miesto aj v Sieni slávy rokenrolu. V roku 1998 sa cesty McVie a Fleetwood Mac rozišli, údajne kvôli jej strachu z lietania, no posledných osem rokov svojho života opäť prežila v kapele, po boku svojho bývalého manžela.


Okrem spolupráce s trojicou spomenutých kapiel bola Christine McVie aj sólovou hudobníčkou. Vydala tri sólové albumy, ako aj album Lindsey Buckingham Christine McVie, na ktorom spolupracovala so svojím spoluhráčom z Fleetwood Mac, Lindseyom Buckinghamom. Zomrela, ako sme už spomenuli, 30. novembra 2022 vo veku 79 rokov po krátkej chorobe. Česť jej pamiatke.


Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: Raph_PH

13 views0 comments
bottom of page