top of page
Search

Prvý deň Lovestream Festivalu priniesol to najlepšie z domácej scény

V piatok, 10. júna 2022, sa v Bratislave začala udalosť, aká na našom území nemá obdobu. Počas troch dní (10. – 12. júna) na tamojšom Národnom futbalovom štadióne diváci mohli uvidieť aj hviezdy takého kalibru, aký majú americké rockové legendy Red Hot Chili Peppers, britsko-kosovská „popstar“ Dua Lipa či belgický DJ Lost Frequencies. Aj to sú totiž mená, ktoré na štadión futbalového Slovana Bratislava priniesli organizátori prvého ročníka Lovestream Festivalu. No a ako otvárací deň festivalu dopadol? O tom už viac v našom reporte.


Zľava: Karel Holas (husle/spev) a František Černý (gitara/spev) (v pozadí Matěj Lienert a Lukáš Čunta) z kapely Čechomor. Foto: Denis Kollár

Piatkové popoludnie svojím koncertom začala česká kapela Čechomor, známa svojím odievaním predovšetkým českých, moravských a slovenských ľudových piesní do rockového kabáta. Pravdou je, že svitavsko-pražská formácia je na scéne už dlhé tri desaťročia a jej ústredné postavy, František Černý a Karel Holas, majú na chrbte zhodne po šesť krížikov. Napriek tomu však dodnes nestratili vietor z plachiet, čo predviedli aj bratislavskému publiku, ktorému zahrali skladby, ako „Včelín“, „Místečko“ či známu „Górale“.


Spevák Martin Mihalčin (Heľenine oči). Foto: Denis Kollár

Plniaci sa trávnik najmodernejšieho slovenského futbalového štadióna predznamenával ďalší priebeh popoludnia. Skupinu Čechomor vystriedala prešovská multižánrová formácia Heľenine oči, ktorej sa ani na opačnom konci republiky vďaka početnému fanklubu, ktorý tu majú, nemuselo cnieť za rodným krajom. Partia okolo speváka Martina Mihalčina predviedla energickú šou, ktorá je už dlhé roky ich poznávacím znamením. Zazneli najväčšie hity z dvadsaťtri rokov trvajúcej existencie kapely – od skladby „Marianna“, cez „Hoja hop“, „Plavčíka Milana“ či „Obchádzku“ až po najnovšie single „NAKA“ či „Srdce moje“.


Nikos Petros Kuluris (saxofón) z kapely Kryštof. Foto: Denis Kollár

Po približne hodinovej prestávke pódium opäť ovládla česká kapela. Pozvanie organizátorov festivalu totiž prijala aj havířovská popová/alt rocková kapela Kryštof. Aj tá svoj setlist postavila na svojich najväčších hitoch – od skladby „Obchodník s deštěm“, cez „Inzerát“ či „Cestu“ až po skladbu „Hvězdáři“, ktorú zoskupenie okolo talentovaného speváka, skladateľa a herca Richarda Krajča zaradilo na svoj najnovší album Halywůd a prizvalo si do nej aj našu pesničkárku Simu Magušinovú (za slobodna Martausovú, pozn. red.).


Zľava: gitarista/spevák Robert Kodym a klávesista/gitarista Michal Dvořák (Lucie). Foto: Denis Kollár

No a hoci mexickú vlnu sa na poloprázdnom štadióne podarilo Richardovi Krajčovi zrealizovať len v oklieštenej podobe, česká vlna na pódiu Lovestream Festivalu pokračovala. Po kapele Kryštof totiž na pódium vybehli rockeri Lucie, ktorých snáď ani netreba predstavovať. Formácia pochádzajúca z Prahy a sústredená okolo Davida Kollera a Roberta Kodyma zavalila divákov náložou kvalitnej rockovej muziky, akou sú ich hity „Oheň“, „Amerika“ či „Šrouby do hlavy“, ale aj bežnému poslucháčovi o niečo menej známe skladby, ako „Panic“ či „Troubit na trumpety by se nám líbilo“. Diváci, teda jedna z prítomných fanúšičiek, zas kapelu potešili nejakou tou spodnou bielizňou – ale tak už to niekedy chodí, keď ste idolmi nežnejšieho pohlavia.


Ivan Tásler (gitara/spev) z kapely IMT Smile. Foto: Denis Kollár

Skupina Lucie sa s Národným futbalovým štadiónom rozlúčila baladou „Chci zas v tobě spát“, no spať sa v jednom zo športových sŕdc Bratislavy chcelo len málokomu. Zlatý klinec programu totiž ešte len mal prísť – a to v podobe kapely, ktorá je ďalším dôkazom toho, že Prešov je jednou z bášt slovenskej hudby. Práve z mesta „koňarov“, ako zvyknú Prešovčanov prezývať, totiž pochádza aj azda najúspešnejšia slovenská kapela súčasnosti – IMT Smile. Aj zoskupenie okolo bratov Ivana a Mira Táslerovcov predviedlo živelné vystúpenie, jedno z tých, ktoré im priniesli ich dlhotrvajúcu slávu. Podobne, ako koncerty ďalších kapiel, ktoré sa v piatok na Lovestream-e predviedli, aj koncert IMT Smile bol prierezom históriou kapely, ktorá tento rok oslavuje tridsiate výročie svojho založenia. Zazneli hity od „Nepoznám“, úvodnej skladby z debutového albumu Klik-klak, cez „Ľudia nie sú zlí“, „Exotiku“ či „Bozk“, až po skladby „Miesto“ či „Príliš osobná známosť“ z nateraz posledného albumu IMT Smile, z albumu Srdce Rozum Blvd. Chýbať nemohli ani miláčikovia publika, akými sú napríklad „Hej, sokoly!“ či skladba „Niekto ako kráľ“, ktorú „táslerovci“ od svojho spoločného turné s umeleckým súborom Lúčnica s úspechom kombinujú s ľudovkou „A ja taka dzivočka“.


Tak či onak, Lovestream Festival je festivalom, ktorý, ako to aj viacerí účinkujúci spomenuli, Bratislava potrebovala ako soľ. Dokázal to už v prvý deň svojho trvania, kedy jeho organizátori na bratislavský Národný futbalový štadión priviedli to najlepšie z domácej hudobnej scény. V nastolenom trende však festival pokračoval aj v sobotu a predovšetkým v nedeľu – ale o tom už viac v našom reporte zo záverečného dňa festivalu, ktorý si budete môcť prečítať už čoskoro.

26 views0 comments
bottom of page