top of page
Search

Prvý „zážitkový let“ The Night Flight Orchestra na Slovensku

Tohtopiatkový večer v bratislavskom Randal Clube patril dvojici švédskych kapiel – heavy rockerom S.O.R.M a osemdesiatkami naladeným The Night Flight Orchestra. Obe si aktuálnym spoločným turné Death to False AOR Tour pripomínajú zosnulého gitaristu hlavnej z nich, Davida Anderssona, ktorý tento svet opustil len nedávno, 14. septembra 2022. Každá zo skupín mu venovala jednu zo svojich piesní.


Micke Holm (spev/gitara) z kapely S.O.R.M. Foto: Denis Kollár

Ako prvé sa predstavilo trio S.O.R.M, ktoré bolo uvedené introm severského spevu v búrke. To pri príchode členov vystriedali tvrdé riffy a bicie skladby „Crazy“. Zvyšok setlistu obsahoval dve oficiálne vydané piesne, „Hellraiser“ a „Gypsy Queen“, a trojicu skladieb, ktorá, ako „Crazy“, nemá štúdiové prevedenie. Pri jednej z nich, „Under My Skin“, požiadal gitarista/spevák Micke Holm osvetlovača o tmu, divákov o zasvietenie svetiel na mobiloch na počesť Anderssona a na pódium si prizval speváčku Annu Brygårdovú (The Night Flight Orchestra) v ich tričku. Prišlo aj na duet. Po „Gypsy Queen“ sa poďakovali hlavnej kapele, že ich vzala na turné, gitarovému technikovi, ale aj všetkým ostatným. Nato ľuďom povedal, že „ak to spoznávate, spievajte s nami“ a pridali pieseň „Demon Child“.


Sprievodné speváčky Anna Brygårdová a Åsa Lundmanová (The Night Flight Orchestra) v kostýmoch letušiek. Foto: Denis Kollár

O nejaký čas syntetizátorové intro ohlásilo odlet letu aerolínií NFO Air. Posádka v zložení dvoch šarmantných letušiek a hudobníkov v bielo-čiernom na čele s charizmatickým kapitánom Björnom „Speedom“ Stridom s baretkou a zlatým plášťom z Bratislavy „štartovala“ po prvýkrát. Po druhej odohranej skladbe sa Speed „pasažierov“ opýtal, či si nezabudli topánky na tancovanie. Počas prestávok členovia hasili smäd balenou vodou, letušky však mali špeciálne občerstvenie – pripíjali si šumivým vínom. „Something Misterious“ bola deviatou v poradí a, ako frontman Speed povedal, ide o „pieseň napísanú najlepším skladateľom všetkých čias, pánom Davidom Anderssonom“. Medzi nasledujúcou „Stiletto“ a skladbou „Paralyzed“ odohral bubeník Jonas Källsbäck svoje spoločné sólo so Sebastianom Forslundom na bongách. Forslund tiež, pri sóle vo „White Jeans“, s gitarou dopĺňal náhradného gitaristu. Pôvodne poslednú pieseň, „Independant Romantics“, kapitán posádky uviedol ako „totálne epickú“. Po nej nasledovalo outro a zakrátko začali ľudia s potleskom skandovať „Hej!!!“. Rozsvietili sa zelené svetlá a The Night Flight Orchestra sa ešte vrátili odohrať prídavok obsahujúci „Gemini“ a „West Ruth Ave“. Pred druhou spomenutou Speed rozpráva a spieva zároveň s klávesovým podmazom, letušky robia vláčik na stagei a potom o to požiada publikum. Vláčiky, ktoré vznikali, však vydržali len krátko, kým sa nerozpojili. Na záver sa posádka NFO Air chytila za plecia, lúčila sa a podávala si ruky či päste s „cestujúcimi“. Pri odchode hralo druhé outro – štúdiová nahrávka „Black Stars and Diamonds“, siedmej skladby tohto koncertu.


21 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page