top of page
Search

Punk po korone rozbláznil garáže

„Punks not dead“, a to ani po, aktuálne ustupujúcej, pandémii. V sobotu, 19. júna 2021, sa na garážach pod Prístavným mostom predstavili tri punkové formácie, konkrétne dve stálice tejto akcie s novou domácou posilou – Metamorfóza. Ani rozpálený záver dňa nezastavil pokračovanie minuloročného debutového PUNKoronového koncertu, ktorý bol plný pog, potu, tanca, humoru a dobrej nálady.


Gitarista a spevák Tomáš Šály (Metamorfóza). Foto: Denis Kollár

Ešte za horúca svoju paľbu spustili melodickí hardcoristi Metamorfóza so singlom „Ako život prejde“ (2019). Na ich vystúpení odzneli aj skladby z demo albumu Nebezpečenstvo punku (2020), premiéru mala tiež „balada...a možno aj nie“ z pripravovaného EP Chaos, „Bar“, a nesmel chýbať aj hit a víťaz Demovnice_FM „Ži a nechaj žiť“. Poslednou bola tematická „Pandémia“.


Kapela Rumaska. Zľava: Oliver Ruščák (basgitara/spev), Alex Žukov (bicie), Andrea Weigelová (saxofón) a Dávid Šlosár (gitara/spev). Foto: Denis Kollár

Odľahčením bol ska/ska-punk v podaní ďalších Bratislavčanov večera – Rumaska. Dvanásťskladbový setlist zložený z už vydaných počinov, ale aj hudby z chystaného albumu, ako napríklad „Lenivec“, „Svet sa zbláznil“ a „Ukradnutý štát“, svojimi rytmami roztancoval publikum. Ďalšiu z noviniek, „pieseň o jednom ‚kamarátovi‘, ktorý by chcel s babou spať v stane“, pred premiérou počul maximálne zvukár s kapelou. A ako mala Metamorfóza svoju „Pandémiu“, tak Rumaska si zase vytvorila „Skandémiu“.


Bubeník Zajo a basgitarista Ondro z kapely Marhule. Foto: Denis Kollár

Koniec akcie priniesol ďalšiu paľbu, tentokrát ale vulgarizmov od nitrianskych priekopníkov tzv. anti-punku Marhule. Trio aktuálne pracuje na ďalšej štúdiovke s názvom Odvrátená strana chleba, ktorý budú pravdepodobne krstiť s minuloročným albumom. Úvod patril ich „evanjéliu“ „J*be ti, synak?“, pred ktorým ešte skritizovali ska, ale na rozdiel od neho s reggae problém nemajú. Vystúpenie ozvláštnili „participovaným playlistom“, kedy si mohli diváci losovať skladby z ich repertoára. V troch piesňach bolo dokonca počuť aj požičané melódie, a to z „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)“ (ABBA) v „De je zas ten k*kot“ a dvakrát z „Ievan Polkka“. Ich vianočný singel, „Šír lásku ty k*kot“, by podľa „jednej baby“ mal byť hymnou Slovenskej republiky. Pôvodne chceli skončiť piesňou „J*bo z lesa“, ale nakoniec sa ešte rozhodli pre „konkurenciu Bohemian Rhapsody“ – „Tam som šťal“. Avšak nepomohlo odháňanie divákov, ich nátlak Marhule prinútil zahrať ešte ďalšie dve, a to singel „Ty krava“ a „Pred Gardou“.295 views0 comments
bottom of page