top of page
Search

Rain Drops vrátili Bratislavu do čias Linkin Park s ich pôvodným frontmanom

Koncertná jeseň v bratislavskej budove YMCA pokračovala aj počas preddušičkového týždňa. Platilo to predovšetkým (no nielen) o sobote, 29. októbri 2022. Do budovy na Karpatskej ulici, známej trojicou dejísk kultúrnych podujatí, vtedy zavítali maďarskí heavy metalisti Tankcsapda, český multimediálny umelec Kittychaosplanet, ako aj ukrajinská kapela Rain Drops. No a práve na koncert posledných menovaných, ktorí fungujú aj ako tribute kapela vzdávajúca hold americkým nu-metalovým legendám menom Linkin Park, sme sa vybrali my, aby sme vám sprostredkovali naše dojmy z neho.


Speváci Max Timčenko a Vjačeslav Pitak. Foto: Dominik Kotes

Sobotný večer začal kvôli spomínanému veľkému množstvu vystúpení na jednu budovu menšími zmätkami, no fanúšikovia kapely Tankcsapda boli nakoniec úspešne „prevelení“ zo vstupnej chodby do MMC vedľa do Randalu. Pozornosť pomerne slušne naplneného Majestic Music Clubu sa tak už mohla sústrediť na vystúpenie Rain Drops. Formácia z ukrajinskej Odesy má históriu značne kratšiu, ako jej americká predloha – vznikla až v roku 2019, dva roky po tragickej smrti frontmana Linkin Park Chestera Benningtona. Aj za toto krátke obdobie sa však naučila momentálne nečinným Chesterovým bývalým spoluhráčom svojimi výkonmi pomerne výrazne podobať. Poďme ale pekne poporiadku.


Serhij „Freeze“ RockWell (gitara). Foto: Dominik Kotes

Hoci nasvietenie klubu namodro tesne pred koncertom napovedalo, že by Rain Drops mohli, podobne, ako Linkin Park počas svojich (nateraz) posledných koncertov, začať introm s vokálmi zo skladby „Roads Untraveled“ a následne skladbou „Talking to Myself“, nestalo sa tak. Formácia okolo speváka Vjačeslava Pitaka (alias odeského Chestera Benningtona) a speváka, rapera, gitaristu a klávesáka Maxa Timčenka (alias odeského Mikea Shinodu) stavila na vlastnoručne zostavený setlist, zložený z toho najlepšieho z celej histórie Linkin Park.


Vjačeslav Pitak (spev) s merchom Linkin Park z davu. Foto: Dominik Kotes

Ten však predsa len začínal skladbou, ktorou svojho času svoje koncerty začínali aj originálni LP – hitom „One Step Closer“ z ich debutového albumu Hybrid Theory. Nasledovalo roztlieskanie publika počas rytmického songu „Bleed It Out“ a kým prišlo napríklad na „Given Up“, publikum bolo natoľko rozbláznené, že počas tejto, ako aj viacerých ďalších skladieb začalo spontánne tvoriť moshpity či circlepity. Niektoré z nich dokonca zabrali dobrú polovicu plochy na státie, zasahujúc ako do prvých, tak do posledných radov dookola stojacich ľudí.


Foto: Dominik Kotes

Okrem týchto potenciálne nebezpečných „tancov“ začali na pódium z rozblázneného davu lietať aj kusy oblečenia. To Rain Drops akoby predvídali a približne v strede svojho setlistu zvoľnili tempo skladbou „Heavy“, ktorú páni z Linkin Park zaradili na svoj nateraz posledný album, popovo ladený One More Light. V pomerne pokojnom duchu – možno okrem predsa len o niečo rezkejšieho songu „Lying from You“ - potom koncert pokračoval až do konca jeho „základnej hracej doby“.


Svetlá mobilov počas One More Light. Foto: Dominik Kotes

Dojemným vyvrcholením boli najmä skladba „One More Light“, po ktorej dav, pozerajúc do neba, začal spontánne skandovať meno Chestera Benningtona, ako aj nasledujúca klavírna úprava songu „Crawling“, počas ktorej Vjačeslav Pitak po vzore Chestera zoskočil z pódia k divákom. Zaujal aj prídavok, ktorý Rain Drops zakončili kultovou skladbou „In the End“. Počas nej si na pódium zavolali diváka, ktorý už predtým v prestávke medzi skladbami ukázal svoj silný hlas. Dotyčný sa predstavil ako Jacob a svojim odrapovaním slôh Mikea Shinodu sa ukázal ako ideálny náhradník Maxa Timčenka v prípade, že počas koncertovania Rain Drops v našich končinách bude potrebovať záskok za seba.


Hosť a prekvapenie večera Jacob. Foto: Dominik Kotes

Aj napriek drobným nedostatkom, ktorými v očiach niektorých divákov mohli byť folklórna košeľa, ktorú si obliekol Vjačeslav Pitak, malé medzery, čo sa naučenia textov týka, či absencia DJa, ktorý na koncertoch Linkin Park nesmel chýbať, priniesla odeská kapela Rain Drops do Bratislavy šou nápadne podobnú tej, ktorú by v obmedzených podmienkach hudobných klubov predviedli členovia Linkin Park. Samozrejme, originál je len jeden – no keďže ten už, žiaľ, nikdy neuvidíme (ak hovoríme o pôvodnej zostave LP), môžeme byť radi za to, že nám ho svojou tvorbou pripomínajú aspoň tribute kapely, medzi ktoré sa nedávno zaradili aj chlapci z Rain Drops. A pevne verím, že ak títo Ukrajinci na sebe budú naďalej usilovne pracovať, raz o nich bude počuť celý svet.


Na záver ešte približná podoba sobotňajšieho setlistu:


151 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page