top of page
Search

RECENZIA: Amorphis – Halo

Fínska metalová kapela Amorphis, založená Janom Rechbergerom a Esom Holopainenom prednedávnom vydala nový, v poradí štrnásty, štúdiový album s názvom Halo, ktorý bol vydaný pod vydavateľstvom Atomic Fire Records.


Na začiatku deväťdesiatych rokov nabehli na scénu ako doom/death-metalová skupina, avšak postupom času pomaly preplávali na more progresívneho a melodického death metalu, čo je najviac počuť na poslednom 55-minútovom albume Halo s 11 skladbami, ako aj na predošlých dvoch albumoch Queen of Time (2018) a Under The Red Cloud (2015).


Pod textami piesní sa podpísal fínsky umelec Pekka Kainulainen, ktorý spolupracuje s Amorphis už dlhé roky. Mytologické texty sú inšpirované archaickou poéziou, eposom Kalevala, a rozprávajú o dobrodružných príbehoch zo severského sveta. Všímame si, že Halo je v porovnaní s albumom Queen of Time omnoho viac štýlovo vyzretejší a zo žánrového hľadiska viac „uprataný“, akoby to čo sa pred tromi rokmi snažili vytvoriť, sa im konečne podarilo.


Už od prvej skladby je zjavné, že Amorphis sa nevedia na metalovej scéne stratiť. Okamžite vám do uší udrú melodické bomby s energickým tempom, či pomalé melancholické melódie a dynamické riffy s chytlavými refrénmi, ktoré dokopy vytvárajú charakteristickú atmosféru pre ich predošlé albumy.Pozornosť treba venovať aj animovanému 3D videoklipu k úvodnej skladbe „Northwards“, ktorý vyšiel 11. februára 2022.Medzi skladby, ktoré ma okrem „Northwards“ najviac zaujali, patrí „The Moon“, metalová pochúťka pre uši, dynamická „On the Dark Waters“ a štvrtá pieseň Windmane. Nesmiem zabudnúť aj na skvelú „When the God Came“. Za vypočutie taktiež určite stojí finálna skladba „My Name Is the Night“. Zasnená balada s akustickou gitarou a čistými vokálmi Tomiho Joutsena a Petronelly Nettermalmovej, ktorou na záver príjemne zakončili ďalší vydarený album z dielne Fínov Amorphis. Ten sa definitívne dostal medzi skvelé albumy, ktoré v úvode tohto roka vyšli.Nezáleží na tom, či si, alebo nie si fanúšik kapely Amorphis. Z takmer hodinovej štúdiovky si minimálne jedného favorita určite nájdeš.


Autor textu: Veronika SomorovskáZdroj: Atomic Fire Records

52 views0 comments
bottom of page