top of page
Search

RECENZIA: Magtens Korridorer – Club Promise

Dánska rocková kapela Magtens Korridorer, v preklade „Koridory moci“, svetu konečne priniesla svoj, v poradí ôsmy, štúdiový album Club Promise. Pôvodne mal vyjsť 12. februára 2021, ale kvôli pandémii vydanie museli odložiť. Čoskoro si zvolili nový dátum, 16. apríl, čo je deň, kedy oslavuje svoje narodeniny dánska kráľovná Margaréta II.


Človek by od takéhoto albumového názvu očakával, že piesne budú mať anglický text. Ale, nemajú. Kapela odjakživa v piesňach vsádza na svoju materinskú reč. Vizuál Club Promise nám ukazuje postavu muža, ktorý kráča po vysvietených schodoch s pohárom alkoholu v ruke.Už v máji 2019 prišli s prvým (pop-rockovejším) singlom „Ensom Stjerne“ („Osamelá hviezda“). V druhej polovici roka ho nasledoval druhý – „Ved Siden Af“ („Vedľa“). Na obrázku je možné vidieť siluety dvoch ľudí sledujúcich oblohu pri západe slnka. Ide o pokojnú rockovú pieseň vhodnú na letné večery.Minulý október svetu priniesli ďalšiu ochutnávku štúdiovky v podobe rovnomenného singla. Obal singla je opäť jednoduchý, ale tentokrát aj farebný. Nachádza sa tu kresba kovovej cedule s nápisom „Club Promise“ a na nej zospodu pripevnená ceduľka, kde je napísané „Dancing“. Úvod pripomínajúci sirény, k nemu sa pridáva brnkanie gitary a skreslený refrén, ktorý navodzuje atmosféru párty. Ako hovorí nasledujúca veta: „Máte tu svetlo, ktoré nikdy nezhasne, máte tu párty, ktorá sa nikdy nezastaví.“ Brnkanie gitary a údery bicích po zvyšok skladby sprevádza poeticko-chrapľavý hlas frontmana Johana Olsena a miestami sa tu tiež objavujú krátke „drsné“ riffy, ktoré sa v refréne stiahnu do úzadia.Album štartuje tancovačka „Gennem Tågen“ („Cez hmlu“), pri ktorej človek má chuť skákať so zdvihnutými rukami. Po „Ensom Stjerne“ prichádza na rad romantická „Månelys I Rav“ („Mesačný svit v jantári“). Piate miesto v albume obsadila zväčša pohodová „Byens Lys“ („Mestské svetlá“), v ktorej refréne je možné počuť pritvrdenie gitarových riffov. Magtens Korridorer sa ale rozhodne viac vybláznili v refrénoch a vyvrcholení siedmej piesne albumu – „Kældermorgen“ („Suterénne ráno“). Celý album až tématicky uzatvára „Sidste Vers“ („Posledný verš“).Časť z týchto skladieb sa nahrávala v Štokholme za účasti švédskeho producenta Zeda Simona. O zvyšok sa postarali Dáni Søren Mikkelsen a Flemming Rasmussen, ktorý v 80. rokoch pracoval na troch štúdiových albumoch americkej metalovej legendy Metallica.


Ak si rocker s poetickou dušou a neprekáža ti text v dánčine, album Club Promise je pre teba dobrou voľbou.Zdroj: Copenhagen Music

29 views0 comments
bottom of page