top of page
Search

RECENZIA: Nervosa – Perpetual Chaos

Minulý rok bol, povedzme to jemne, nechutný pre nás všetkých, ale pre Nervosu bol rozhodujúci. Na jar 2020 opustili kapelu Fernanda Lira a Luana Dametto a gitaristka Prika Amaral zostala sama. Prika napriek tomu uviedla, že skupina bude naďalej existovať a aj napriek pandémii a obmedzeniam sa jej podarilo získať novú zostavu. Do novej Nervosy sa pridali Mia Wallace (basgitara) z Abbath, Eleni Nota (bicie) z Lightfold a Diva Satanica (vokály) z Bloodhunter. A teraz nadišiel čas na nový, v poradí štvrtý album s názvom Perpetual Chaos.


Úvodná skladba „Venomous“ má riffy, ktoré vás prinútia rozdrviť všetko vo vašom okolí vašimi päsťami. Táto pieseň vám umožní získať prvé skúsenosti s bubeníčkou Eleni Notovou. Eleni poháňa každú pieseň brutálnou silou. Jej bubnovanie je veľkolepé a je kľúčovým prvkom Perpetual Chaos.


Pokračujúca skladba „Guided by Evil“ s úvodným riffom v štýle Slayer vyžaruje nepriateľské úmysly. Diva Satanica používa celý rad extrémnych vokálov na vyjadrenie pocitov zloby, zúrivosti a pohŕdania celým albumom. Jej hlasová zdatnosť dopĺňa piesne bez toho, aby ich prehnala.


Nervosa privádza aj niekoľko legendárnych vokalistov, aby Perpetual Chaos obohatili. „Genocidal Command“ obsahuje vokály od Schimiera (Destruction). Jeho štýl dobre zapadol do štruktúry piesne. Erik A.K. (Flotsam and Jetsam) dodáva piesni „Rebel Soul“ trochu svojej úžasnej melodickej sily.


„People of the Abyss“ a „Kings of Domination“ sú viacej orientované na death metal než thrash metal. Výhradne so všetkými inherentnými komponentmi, ktoré padnú na poslucháča hneď od začiatku a iba sa zvyšujú bez akejkoľvek známky melodizmu.


Skladba „Perpetual Chaos“ má v úvode chytľavý a dráždivý riff a potom pokračuje plynulo a energicky. „Until the Very End“, ktorý je tiež viac death ako thrash, je skvelým headbangerom, hlavne kvôli biciam. Dynamický „Time to Fight“ zasa vyniká takmer punkovým veršom, thrashy refrénom a dosť melodickým sólom, ktoré na takomto albume neočakávate.


„Pursued by Judgment” je ďalší dynamický thrash metalový kúsok, celkom hladký a agresívny, a bubny mu dodávajú určitú rozmanitosť. A Perpetual Chaos končí skladbou „Under Ruins“. Začína pomaly a zlovestne, ale za minútu sa zmení na hurikán thrashu, ktorý o niečo ďalej znižuje tempo a získava určitú brutalitu. Takto tá skladba ide až do konca.Aj keď je v Perpetual Chaos čo milovať, existuje niekoľko vecí, ktoré bránia tomu, aby bol skvelým albumom. Môžete si všimnúť, že nie je zmienka o výkonnej basgitaristke Mii Wallacovej. Môžeme predpokladať, že je pevne spojená s Eleni Notovou, ktorá udáva rytmus. Je smutné, že jej hra je pochovaná v zmesi. Jediný prípad, kedy sa jej tvorba vynorí na povrch, je nakrátko počas piesne

„Pursued by Judgment“. Je škoda, že sa z jej talentu nemôžeme tešiť počas celého albumu.


Perpetual Chaos od Nervosy je nabúchané metalové kladivo. Zatiaľ čo bola skupina prestavaná, hnacia sila bombardovania riffov zostáva. Nervosa zostáva verná svojmu thrashu aj s prvkami deathu. Prvotná energia hudby je skvelá. Doprajte si thrash-tastický nový rok s týmto bujarým metalovým albumom.


Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: Nervosa

20 views0 comments
bottom of page