top of page
Search

Rockové legendy nás opúšťajú jedna po druhej, zomrel aj David Crosby

Potom, ako nás v uplynulých dňoch navždy opustili Lisa Marie Presleyová či Jeff Beck, svet prišiel o ďalšie veľké rockové meno. Ešte v stredu v noci miestneho času totiž vo veku 81 rokov zomrel americký spevák, gitarista a skladateľ David Crosby. Príčina smrti tejto vplyvnej postavy rockovej hudby šesťdesiatych rokov (ale aj ďalších dekád) nie je známa. O úmrtí ako prvý informoval magazín Variety.Zakladateľ kapiel The Byrds a Crosby, Stills & Nash (neskôr Crosby, Stills, Nash & Young) sa narodil 14. augusta 1941 v Los Angeles do rodiny oscarového kameramana Floyda Crosbyho a predavačky v obchodnom dome Alph Van Cortlandtovej Whiteheadovej. Po štúdiu na niekoľkých kalifornských základných a stredných školách sa rozhodol pre štúdium drámy na Mestskej vysokej škole v Santa Barbare, ktoré ale nedokončil kvôli jeho rozbiehajúcej sa hudobnej kariére.


Po koncertovaní so spevákom-skladateľom Terrym Callierom či s kapelou Les Baxter's Balladeers sa Crosby ako dvadsaťtriročný stal zakladajúcim členom skupiny The Byrds, s ktorou o rok neskôr prerazili vďaka svojmu coveru skladby „Mr. Tambourine Man“ od Boba Dylana. Crosby sa podieľal na prvých piatich albumoch kapely a bol aj producentom prvého albumu pôvodnej zostavy The Byrds po jej znovuzjednotení v roku 1973, ktorý sa kvôli vlažným ohlasom stal aj poslednou spoluprácou pôvodných Byrds.Vtedy už bol ale „Croz“, ako znela prezývka Davida Crosbyho, päť rokov členom kvarteta Crosby, Stills, Nash & Young, ktoré založil so Stephenom Stillsom a Grahamom Nashom a neskôr sa k nim pridal Neil Young. Zaujímavé sú okolnosti vzniku tejto formácie – kým so Stillsom sa Crosby spoznal vďaka ďalšiemu známemu menu, členke The Mamas & the Papas Cass Elliotovej, Nash kvôli týmto dvom muzikantom opustil svoju úspešnú kapelu The Hollies. A dobre urobil – CSN už vďaka svojmu debutovému vyhrali cenu Grammy pre najlepšieho nového umelca a rok po svojom vzniku zahrali, už doplnení o Neila Younga, na legendárnom Woodstocku.


Po vydaní tretieho albumu (druhého s Youngom), „živáku“ 4 Way Street, sa cesty členov CSNY na nejaký čas rozišli. Štvorica sa opäť zišla v lete 1973, no hoci sa ich spoločné turné, odohrané o rok neskôr, stretlo s úspechom, pokusy o nahrávanie novej hudby už toľké šťastie nemali. Podobne neslávne dopadol aj pokus spojiť tvorbu samostatne fungujúcich dvojíc Crosby & Nash a Stills & Young do spoločného albumu, keď druhá dvojica vymazala z albumu spev tej prvej.


CSNY odvtedy koncertovali len sporadicky, okrem iného napríklad v roku 1985 na Live Aid vo Philadelphii. Lepšie to spolu fungovalo pôvodnej trojici Crosby, Stills & Nash, ktorá okrem koncertovania vydala aj niekoľko albumov (na niektorých sa podieľal aj Neil Young). David Crosby naďalej tvoril aj vo dvojici s Grahamom Nashom (posledný štúdiový album dua Crosby & Nash vyšiel v roku 2004), ale aj ako sólový umelec. Na prelome tisícročí fungovala aj kapela Crosby, Pevar & Raymond, ktorej členom bol okrem Davida Crosbyho a gitaristu Jeffa Pevara aj Crosbyho syn, klavirista James Raymond.


Počas svojej kariéry spolupracoval David Crosby (buď ako sólista, alebo spolu s Grahamom Nashom) aj s menamí, akými sú Santana, Art Garfunkel, Elton John, Phil Collins či David Gilmour. Mimo svojej hudobnej kariéry bol zástancom (aj pravidelným užívateľom) marihuany, pričom založil aj vlastnú značku konopných produktov Mighty Croz. Bol tiež vášnivým námorníkom a aktívny bol aj v politike. Niekoľkokrát si zahral aj na televíznych obrazovkách, okrem iného sa jeho kreslená podoba, ktorej prepožičal aj svoj hlas, objavila v dvoch epizódach kultových Simpsonovcov.


Okrem všetkého už spomenutého David Crosby po sebe zanechal manželku Jan, ktorá podľa niektorých zdrojov prišla ako prvá so správami o jeho smrti, a päť detí – okrem už spomenutého syna Jamesa aj dcéry Eriku a Donovan, syna Djanga a jedno dieťa, ktoré bolo výsledkom Crosbyho darovania spermií a následného umelého oplodnenia lesbického páru, zloženého z hudobníčky Melissy Etheridgeovej a režisérky Julie Cypherovej. Dvojica mala vďaka Crosbymu dokonca dve deti, no jedno z nich, syn Beckett, žiaľ, v roku 2020 vo veku 21 rokov „z dôvodov spojených so závislosťou na opiátoch“ zomrelo.


David Van Cortlandt Crosby zomrel z bližšie nešpecifikovaných príčin (niektoré zdroje uvádzajú „dlhú chorobu“) 18. januára 2023 vo veku 81 rokov. Česť jeho pamiatke.


Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: Toglenn

16 views0 comments
bottom of page