top of page
Search

Rockový deň v bratislavskom InParku

Veľký Stage areálu InPark v Bratislave hostil v piatok, 14. augusta 2020, jednodňovú akciu Rock Day. Z dôvodu konania Miss Slovensko 2020 vo vedľajšej budove Incheba Expo hrozilo úplné zrušenie akcie. Po dohode boli organizátori nútení posunúť pôvodne naplánované otváranie dverí o 13:00 na 15. hodinu a v určitom čase kvôli hluku presunúť dve kapely na malý Underground Stage. Nakoniec boli všetky šou len na hlavnom pódiu.


Šakalík (gitara) z kapely Primitívi. Foto: Denis Kollár

Akciu odštartovali bratislavskí old schooloví punkáči Primitívi. Kvôli časovému sklzu s ozvučovaním boli nútení predviesť len tri skladby. Počas hrania poslednej ako bonus padali Šakalíkove džínsy.

Spevák Doxa z kapely Hoväda.sk s dočasným gitaristom Majkom a bubeníkom v pozadí. Foto: Denis Kollár

Počas kropenia asfaltu s hadicou začala punková pätica Hoväda.sk. Koncert, zložený z dvoch albumov skupiny a mimoalbumoviek, venovali práve polievačovi. Z albumu Hovädzí Vývar (2016) to boli „Bambavý“, „Verandovíno“, „Opica“ atď. a z My či Ty?! (2014) začiatočná „Samo sa to“, „Drsná noc“, posledná „Divné slová“ a iné. Skladbu „Kačička“, originálne venovanú dievčatám s botoxom, tentokrát dedikovali misskám vo vedľajšej Inchebe. Oprášili aj „Sopel“ venovanú zvukárovi Ozzymu, ktorú začali až teraz hrať. Po nej si hodili úryvok začiatočných riffov z „The Pursuit of Vikings“ od Amon Amarth. Pri posledných troch piesňach ich sprevádzal malý dočasný gitarista Majko.


Robert „Jury“ Jurányi (spev/gitara) z kapely Konflikt. Foto: Denis Kollár

Hudobnú paľbu spustila šamorínska punková legenda Konflikt s prvou skladbou „Chránený zákonom“. Kapela, ktorá kombinuje punk s metalom a ďalšími žánrami, bola založená ešte v časoch Česko-Slovenska pod názvom Azyl, o štyri roky premenovaná na Konflikt A a v roku 1998 dostala súčasný názov Konflikt. Majú v pláne aj novú best of kompiláciu ku svojim 30 rokom na scéne. Bolo pri nich možné vidieť pogá pred pódiom. „Takí sme“, ktorú tu odohrali, pochádza práve z obdobia založenia kapely. Keďže nebol až taký veľký natlak ľudí, tak s konštatovaním „s Bratislavou je to zlé“ zahrali pôvodnú verziu „Bordel“ z roku 1991. Pre všetkých rebelov venovali „Rebel“ s punkovo-country až ska melódiou. Budúcu sobotu si to majú namieriť na záhorácky Orgazma Rock Fest.

Gitarista Rastík z kapely Punkreas. Foto: Denis Kollár

Z Festu pod parou dofrčali punkoví Východniari Punkreas a na začiatok spustili „Výbuchy“. Kapela, ktorá ako Konflikt kombinuje punk s metalom, má na konte šesť albumov, a to Hnusný štát (1997), Krutá realita (2000), Obete vojny (2002), Zvláštny národ (2004), Systemus Abortus (2008) a Protest (2018). Ako štvrtú odohrali pieseň „Preklínam“, cover originálu, ktorý naspieval český spevák a gitarista Janek Ledecký pod názvom „Proklínám“. Po songu „Názor“ nasledoval slovenský cover talianskej partizánskej skladby „Bella Ciao“. Po celom svete je známa ako hymna slobody, odporu a antifašistického hnutia. Ľudovou nôtou vystúpenia bola „Darmo ma mať moja“ a o Rastíkovej starej známej si zaspievali v piesni „Rohoška“. „Primitívnou“ skladbou bola „Fuck off“, ktorú zložili ešte v roku 1996, kedy boli naštvaní na políciu a vládu na Slovensku. Vystúpenie zavŕšili českou „Zelený tulipán“.


Laci Baráth (gitara/spev) z kapely Babadara. Foto: Denis Kollár

Ďalšia šamorínska formácia Babadara, ktorá mala kvôli Miss 2020 hrať na malom Underground Stagei, dostala rovný priestor na vystúpenie ako predchádzajúce skupiny. Toto mladé trio zväčša vystupuje v malých kluboch a žánrovo zasahuje od heavy metalu po psychadeliku. Mali príležitosť dostať sa aj do Číny a Nórska. Ako poslednú skladbu odohrali „Tool a Peremen“.


Gitarista a spevák Martin Popper z kapely Z3. Foto: Denis Kollár

Nasledoval našľapaný bratislavský rokenrol od Z3. Zostava hudobným štýlom podobná Motörhead, ktorej mottom je „Rýchlo a nahlas!“, odohrala covery známych svetových hitov ako „Ace of Spades“ (Motörhead), ale aj vlastnú tvorbu z Blackout (2019) ako napríklad „The Guy“. Táto pieseň je o chlapíkovi, ktorého v bare nikto nemá rád. Pri jednom songu si gitarista/spevák vymenil gitaru, aby hodil kĺzavo-brnkavú „americkú“ melódiu.


Pocky „The Demon“ (basgitara/spev) z Kiss Forever Band. Foto: Denis Kollár

Ako headlineri vystúpili dlhoočakávaní maďari Kiss Forever Band. Štvorica založená v roku 1995 je držiteľom titulu „No. 1 European Kiss tribute band“ a v Los Angeles dostala aj požehnanie priamo od gitaristu Tommyho Thayera. Introdukcia s jemným dymom bolo predzvesťou ich veľkolepého príchodu. Nasledovali nestarnúce hity ako „Crazy Night“. a „I Want It Loud“. Na začiatku skladieb sa divákom po anglicky prihováral Váry „Starchild“ Zoltán. Po „Suck Me“ spievanej Maróthym „Space Aceom“ Zoltánom si Pocky „The Demon“ zobral sekerovú basgitaru a hral sólo s falošnou krvou v ústach. Po sóle sa vrátil aj zbytok členov a zahrali „God the Thunder“ a „Lick It Up“. Pri príležitosti „New York Groove“ si pre zmenu „Space Ace“ vymenil gitaru za svietiacu. Zdanlivý koniec zvrátili diváci, ktorí si vypýtali prídavok v zložení „I Was Made For Lovin' You“ a „Rock and Roll All Nite“.

86 views0 comments
bottom of page