top of page
Search

Slíže, kafe či papričky – aj to bolo v menu posledného dňa Lovestream Festivalu

Po tom, ako v piatok, 10. júna 2022, bratislavský Lovestream Festival otvorili a Národný futbalový štadión roztancovali Heľenine oči, Kryštof či IMT Smile, v sobotu prevzali štafetu hviezdy našej i svetovej popovej scény, ako napríklad britská popová diva Dua Lipa, belgický DJ Lost Frequencies či čerstvý víťaz česko-slovenskej verzie speváckej súťaže SuperStar, Adam Pavlovčin alias ADONXS. V nedeľu však zaplnený trávnik, na ktorom svoje domáce zápasy hráva ŠK Slovan Bratislava, rozžeravila opäť (viacmenej) rocková úderka v čele s kalifornskými hviezdami Red Hot Chili Peppers – a tak sa do bratislavského Nového Mesta vybrala aj delegácia z našej redakcie. Viac už v dnešnom reporte.


Marek Jurčík (basgitara/spev) z kapely Dany Moment. Foto: Denis Kollár

Podobne, ako v predchádzajúce dva dni, aj v posledný deň premiérového ročníka Lovestream Festivalu sa hudobný program začal v skorých popoludňajších hodinách. Pomyselné kľúče od mohutného pódia, ktoré na Národnom futbalovom štadióne vyrástlo, zverili v nedeľu organizátori považskobystrickej kapele Dany Moment, ktorá do Bratislavy priniesla energickú kombináciu rocku, funku, popu, punku či hip-hopu. Zazneli skladby, ako „Nymfomanka“, „Ani omylom“, či najznámejšia skladba pomerne neznámej, no zároveň kvalitnej kapely, singel Moje srdce.


Spevák/gitarista Vratko Rohoň (Inekafe). Foto: Denis Kollár

Legendárne „papričky“ do Bratislavy prilákali množstvo ľudí zo širokého okolia, a keďže tí sa snažili zabezpečiť si čo najlepšie miesta na ich večerný koncert, už pri druhom vystúpení dňa bol dav pod pódiom podobne mohutný, ako v závere piatkového večera pri vystúpení kapely IMT Smile. Profitovať z toho mohla kapela, ktorej meno je na Slovensku podobne zvučné, ako meno Red Hot Chili Peppers v celosvetovom meradle – bratislavskí punkeri Inekafe. Ani partia okolo speváka a gitaristu Vratka Rohoňa nezostala svojej povesti nič dlžná a svojich fanúšikov potešila hitmi, ako „Ráno“, „Ružová záhrada“ či „Spomienky na budúcnosť“, ale napríklad aj skladbou „Všetky skladby sveta“ z pripravovaného nového albumu kapely. „Úspešne zapojení“ do koncertu dvadsaťsedem rokov fungujúcej bratislavskej kapely boli aj diváci, ktorí ukázali, že majú výborný prehľad v jej textoch, s ktorých odspievavaním Vratkovi Rohoňovi výdatne pomáhali.


Peter „Kuko“ Hrivňák (alias „Indián Alpapahunga“) z kapely Horkýže Slíže. Foto: Denis Kollár

Hlasivky naďalej sa zapĺňajúceho trávnika dostali do varu aj ďalší vystupujúci – kapela Horkýže Slíže. Aj nitrianska formácia, sústredená okolo Petra „Kuka“ Hrivňáka, postavila svoj koncert na svojich najväčších hitoch – zaznelo všetko od „Maštale“ či „Malej Žužu“, cez „Silný refrén“ či „Mám pi*i na lehátku“ až po skladbu „Ty vieš, že sa chovám tak, jak sa chovám“, ktorá pochádza z najnovšieho albumu „Slížov“, z albumu Alibaba a 40 krátkych songov 2. No a zborový spev, ktorý hľadisko spustilo počas skladby „L.A.G. Song“, by mu mohli závidieť aj skalní fanúšikovia futbalistov bratislavského Slovana, ktorý v dejisku Lovestream Festivalu už o tri týždne odohrá úvodný zápas novej súťažnej sezóny.


Klávesista/spevák Zoltán „Zoli“ Sallai (No Name). Foto: Denis Kollár

Po vystúpení „Slížov“ nasledovalo vystúpenie poslednej slovenskej kapely, ktorú line-up tohtoročného Lovestream Festivalu priniesol. Túto rolu organizátori zverili košickým rockerom No Name, ktorí, podobne, ako kapely pred nimi, počas troch štvrtí hodiny vyhradených na ich koncert previedli divákov históriou kapely. Sexteto okolo súrodencov Igora, Romana, Ivana a Dušana Timkovcov odohralo svoje najväčšie hity „Ty a tvoja sestra“, „Nie alebo áno“ či „Lekná“, pochádzajúce z prvých albumov dvadsaťšesť rokov fungujúcej kapely, ale aj novšie skladby „Na, na, naaa“ či „Elity“.


Scott Holiday (gitara) z kapely Rival Sons. Foto: Denis Kollár

Koncert elít nedeľného večera sa na Národnom futbalovom štadióne nezadržateľne blížil, a tak slovenské kapely vystriedali zahraniční headlineri, ktorí mali pripraviť pôdu na grand finále festivalu. Podarilo sa to už prvým vystupujúcim, americkým blues rockerom Rival Sons. Partia z kalifornského Long Beach, sústredená okolo speváka Jaya Buchanana, doniesla za veľkú mláku nálož pravého amerického rocku, reprezentovanú ich skladbami „Do Your Worst“, „Keep On Swinging“ či „Open My Eyes“.


Po vystúpení Rival Sons ovládol pódium miláčik nežnejšej časti publika, anglický spevák Calum Scott, a tak sa väčšia časť divákov s ikonickou červenou hviezdičkou na tričkách vytratila z tribún a trávnika Národného futbalového štadióna do priestorov okolo neho, kde na nich okrem jedál a nápojov od výmyslu sveta čakal aj „merch“ všetkých nedeľných účinkujúcich. Kapela, ktorá má spomínanú hviezdičku vo svojom logu, totiž vystupovala až v závere večera. Áno, reč je o hlavnom ťahúňovi celého line-upu tohtoročného Lovestreamu – o amerických funk rockeroch Red Hot Chili Peppers.


Spevák Anthony „Tony“ Kiedis (Red Hot Chili Peppers). Zdroj: Lovestream Festival

Slovenskí fanúšikovia tejto kalifornskej kapely si určite veľkými červenými literami zapísali dátum 12. 6. 2022 a čas 22:00 SELČ – práve vtedy sa totiž začal vôbec prvý koncert partie okolo speváka Anthonyho Kiedisa na našom území. Podľa medializovaných informácií prilákali „papričky“ na Národný futbalový štadión až približne tridsaťtisíc ľudí mnohých národností – v hľadisku bolo možné vidieť ukrajinskú či litovskú vlajku a okrem slovenčiny či univerzálnej angličtiny bola pri komunikácii s niektorými fanúšikmi potrebná aj znalosť češtiny, nemčiny či ďalších jazykov. No a táto rôznorodá masa svoj výlet do Bratislavy rozhodne neoľutovala – Red Hot Chili Peppers si pre ňu pripravili skvelú šou, v ktorej zazneli ich hity „Can't Stop“, „Snow (Hey Oh)“, „Otherside“, „Californication“ či „By the Way“, zopár o trošičku menej známych skladieb, ako aj skladby z ich nového albumu Unlimited Love, ako „Black Summer“, „These Are the Ways“ či „She's a Lover“. No a ak sa v hľadisku našiel niekto, komu táto nálož skvelej muziky nestačila, pre toho tu bol basgitarista kapely, Flea, ktorý ešte aj pred prídavkom vládal chodiť po rukách, či nespratný divák, ktorý vtrhol na pódium, na ktorom ho musela spacifikovať ochranka. O zábavu tak až do absolútneho konca festivalu bolo postarané, a to ako v pozitívnom, tak v negatívnom slova zmysle.


Hoci mal premiérový ročník Lovestream Festivalu aj drobné nedostatky, napríklad spomínané preniknutie diváka na pódium počas vystúpenia hlavného headlinera, tie dokonale zatienili hviezdy našej i svetovej hudby, ktoré sa organizátorom festivalu podarilo do Bratislavy prílákať – či už hovoríme o IMT Smile, Dua Lipa, Red Hot Chili Peppers, alebo o komkoľvek zo zvyšných účinkujúcich. Celkovo tak festival hodnotím nanajvýš kladne. No a najlepšia správa nakoniec – hudobné hviezdy budú na Slovensku žiariť aj budúci rok, keďže organizátori už stihli ohlásiť prípravy druhého ročníka Lovestream Festivalu..

30 views0 comments
bottom of page