top of page
Search

Stromová vretenica dostala názov po Jamesovi Hetfieldovi

Portugalskí vedci Dr. Luis Miguel Pires Ceríaco a Mariana Pimentel Maquesová z Národného prírodopisného a prírodovedného múzea v Lisabone pomenovali novoobjavený druh africkej stromovej vretenice Atheris hetfieldi. Keďže sú obaja veľkí fanúšikovia americkej metalovej kapely Metallica, názov vznikol ako pocta jej frontmanovi Jamesovi Hetfieldovi.

„Ja aj Mariana Marquesová, druhá autorka príspevku, sme už od útleho veku veľkými fanúšikmi Metallicy a Jamesa Hetfielda. Chceli sme si ho uctiť ako poďakovanie za všetky dobré vibrácie, ktoré nám jeho hudba sprostredkovala počas celého nášho osobného života a kariéry. Tiež si myslíme, že záhadný jedovatý a chladne vyzerajúci had, ktorý žije na úpätí sopky stratenej uprostred tropického pralesa, je veľmi príbuzný heavy metalu! Na druhej strane, pomenovanie nového druhu po niekom ako James, prináša väčšiu pozornosť veľmi potrebným štúdiám biodiverzity a terénnym prieskumom. Pretekáme proti vyhynutiu veľkej časti biodiverzity na svete a mnoho druhov môže vyhynúť skôr, ako vôbec zistíme, že existujú!“ – vyjadrenie Dr. Ceríaca v rozhovore pre Metal Hammer

Atheris hetfieldi je druhom, ktorý sa odlišuje od ostatných podobných druhov hadov. Môže dorásť až do dĺžky 52 cm a je zaujímavý tým, že má hlavu trojuholníkového tvaru a šupiny so silným kýlom. Podľa vedcov je prvým novým druhom hada identifikovaným na ostrove Bioko za viac ako 100 rokov a jediným hadom, ktorý je endemitom ostrova.


Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: Good Will Hunting

16 views0 comments
bottom of page