top of page
Search

U.D.O. oslávili 10. výročie svojho gitaristu v MMC

Bratislavský Majestic Music Club bol v nedeľu, 13. novembra, v poradí druhou slovenskou zastávkou Game Over – Europe Tour 2022 projektu nemeckého metalového veterána Uda Dirkschneidera, U.D.O., a Francúzov Existance. Aj pre Bratislavu si obe kapely pripravili svoj typický setlist hraný na tomto spoločnom turné. Pod balkónom si bolo možné okrem typického kapelného merchu oboch formácií zakúpiť aj modré penové štuple do uší za 1 €.


Basgitarista Julien Robilliard (Existance). Foto: Denis Kollár

Predskokani Existance z francúzskeho Clermontu v nedeľný večer svojím, takmer dvakrát kratším, vystúpením (v porovnaní s headlinermi) nasadili laťku vysoko. Partia nahodená v metalovom štýle 80. rokov s basákom hrajúcim na čiernej Fender P-Bass so zrkadlovým scratchplatom, čiže basgitarou, na akej hral aj zosnulý írsky rocker Phil Lynott, už pri príchode gitaristov v úvode skladby „Wolf Attack“ spustila paľbu divokého heavy metalu. Pred poslednou piesňou, „From Hell“, bolo počuť z publika „Ešte!! Ešte!!...“ a na konci gitarista a basgitarista spoločne držali slovenskú vlajku. Za celý ich čas strávený na pódiu od frontmana zazneli tri „Ďakujem“, v závere doplnené slovami „you are so beautiful“.


Zľava: Peter Baltes (basgitara) a Udo Dirkschneider (spev). Foto: Denis Kollár

Nasledovali prípravy vybavenia headlinera, tmavé plachty zo svetelného U, D a O a bicích Udovho syna Svena išli dole. Blížiac sa k 21. hodine začali byť ľudia nedočkaví, o 21:02 sa z reproduktorov spustilo intro „No Course“ od Motörhead. Nasledovala červená žiara s rozsvietenými písmenami, skandovanie „Udo!!! Udo!!!...“, ktoré sa opakovalo aj neskôr, a ďalšie intro, ktoré uviedlo skupinu U.D.O. a ich skladbu „Prophecy“. Po nasledujúcej, „Holy Invaders“ sa Udo prvýkrát prihovoril ľuďom v hale, striedal pritom svoje „škrekľavé“ vokály podobné Brianovi Johnsonovi z AC/DC a normálny hlas. Frontmana na pódiu okrem syna dopĺňal basgitarista Peter Baltes (ex-Accept) a gitaristi Dee Dammers a Andrej Smirnov alias Andrey Smirnoff, ktorý v tento deň oslavoval 10 rokov svojho pôsobenia v kapele U.D.O. Spomínaná dvojica gitaristov sa buď striedala pri sólach, alebo sa spojili a hrali naraz. Pri niektorých skladbách sa na konci pódium zahalilo do tmy a keď sa rozvidnelo, nastala zmena farby osvetlenia. Nechybala štvorica piesní už zaniknutej kapely Accept, z toho hit s názvom „Balls to the Walls“ ako súčasť prídavku. A práve pri tejto skladbe a „Princess of the Dawn“ robil dav „Óóóóóó...“ podľa melódie, postupne bol uberaný podmaz nástrojov až na nulu. Štvorskladbový prídavok bol zakončený outrom „Show Must Go On“ od britských Queen, rozdávaním brnkadiel a paličiek a spoločnou fotkou.65 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page