top of page
Search

ZAUJÍMAVOSŤ: 15. výročie najúspešnejšieho albumu od Lordi

Pamätáte sa na fínske hard rock/metalové príšery Lordi zo súťaže Eurovision Song Contest 2006? S piesňou „Hard Rock Hallelujah“ vyhrali nie len celú súťaž, ale boli neprekonateľní ďalšie tri roky s rekordnými 292 bodmi. Včera oslavoval ich album The Arockalypse, na ktorom sa nachádza aj táto skladba, svoje pätnáste výročie.Lordi tento album vydali presne 3. marca 2006 a hneď 20. mája vyhrali Eurovíziu v Aténach. Už propagácia albumu bola veľká vec. Po celom Fínsku boli vylepené letáky, ktoré informovali o dni vydania, ako o Day of the Big Rockoning. Spustil sa obrovský marketing. Okrem tričiek, búnd a mikín sa dostali na trh komiksy, ktoré rozprávali príbeh o vzniku fiktívnych postáv, noty, taby a zlatý klinec, Lordi Cola.


V rovnakom roku, kedy album vyšiel, bol 3-krát platinový a rýchlo sa dostal aj do USA alebo Japonska, kde zožal obrovský úspech. Lordi sa rozhodli odštartovať prvé celoeurópske turné, na ktorom bola väčšina koncertov vypredaná.


Na nahrávke hosťujú významní ľudia, ktorých netreba nijako špeciálne predstavovať. Ide o Deeho Snidera (Twisted Sister), Jay Jay Frencha (Twisted Sister), Bruca Kulicka (ex-Kiss) a Uda Dirkschneidera (U.D.O, ex-Accept). Najmä prví traja inšpirovali v tvorbe skladateľskú myseľ kapely, Mr. Lordiho. Ako sám prezradil, bez Kiss a Twisted Sister by neexistovali.


Zaujímavosťou je, že Lordi tesne predtým prišli o dvoch pôvodných členov, a to basgitaristu Kalmu a klávesáčku Enary. Tých nahradili Ox a Awa. Pozornejší poslucháči, ktorí si zakúpili CD alebo LP, spozorneli pri prvej stránke bookletu nad informáciou, že gitarové basy nahrával ešte Kalma a nie Ox. Rovnako sa nahrávali aj dva nasledujúce albumy Deadache a Babez for breakfast.Na tomto albume je dobré, že si neviem vybrať jedinú zlú skladbu. Ako prvé určite odporúčam pustiť si Hard Rock Hallelujah, ktorá vás okamžite vtiahne do sveta týchto dokonalých, a nadpozemských monštier.Pre baladickejšie povahy sa nájde aj s klipom, It Snows In Hell", na ktorej sólo ponechali Bruceovi Kulickovi, a patrí medzi najlepšie piesne z celej diskografie Lordi. Milovníci klipov si prídu na svoje pri druhom singli albumu, Who's Your Daddy, ktorú hrajú na každom koncerte. Ďalej isto zaujme rocková hymna, Bringing Back The Balls To Rock, ktorý je otvarákom The Arockalypse. S hororovejším textom, jedna z mojich najobľúbenejších They Only Come Out At Night". Zvyšok už nechám na uvážení poslucháča.Ak by mal niekto záujem o vyššie uvedené produkty, tak taby, noty (volá sa to Songs for the Rockoning Day), komiksy a etikety z Lordi Coly je možné nájsť na www.huuto.fi.


Lordi počas bratislavského koncertu v roku 2020. Foto: Roman Záhumenský

34 views0 comments
bottom of page