top of page
Search

ZAUJÍMAVOSŤ: Horkýže Slíže vs. Jožo Pročko

Písal sa rok 2002 a nitrianska punková kapela Horkýže Slíže vydala svoj, do dnešného dňa komerčne najúspešnejší, album Kýže sliz. Práve na tomto albume sa nachádzajú jedny z ich najväčších hitov, ako napríklad „Brďokoky“ , kde si chalani robia srandu z bratislavskej mládeže, „Vlak“ či „L. A. G. song“.

Ale azda najkontroverznejšou piesňou albumu bola skladba „Denník“. Práve táto skladba začala médiami ostro sledovaný spor medzi nitrianskou kapelou a súčasným politikom, vtedajším úspešným zabávačom a komikom, Jozefom „Jožom“ Pročkom. Tento spor začal kvôli kontroverznému refrénu tejto skladby, v ktorom sa spieva „Všetko by to bolo skvelé, ale prečo to ten blbec celé, všetko by to bolo skvelé, ale prečo to ten blbec celé, všetko by to bolo skvelé, ale prečo to ten blbec celé, všetko by to bolo skvelé, ale prečo to ten Jožo Pročko moderoval“.

Istého času bolo v televízii priveľa vidieť zabávača Pročka a chalani to dali najavo takýmto spôsobom. Keď sa zabávač dozvedel o tejto pesničke, šokoval celé Slovensko. Začalo sa hovoriť o tom, že chce Horkýže Slíže zažalovať až o 5 miliónov korún. Verejnosť však mala v tomto spore vo väčšine jasno. Boli na strane kapely a čudovali sa, že najväčší vtipkár na Slovensku Jožo Pročko sa môže takto uraziť. Avšak nakoniec sa ukázalo, že Pročko nie je „suchár“, ako si o ňom ľudia začínali myslieť a že predsa len sa neurazil za túto pieseň. Vyšlo najavo, že všetky tieto informácie o žalobe boli vymyslené.


Pročko totižto nachytal chalanov z Horkýže Slíže vo svojej šou, v ktorej si často robil žarty zo slovenských celebrít a dostával ich do nepríjemných, a niekedy až moc vyhrotených, situácií. O tom, či v tom chalani išli s ním, alebo na to skutočne naleteli, už nevie nik. Avšak od tohto momentu a vydania platinového albumu Kýže sliz sa z kapely Horkýže Slíže stala celoslovensky známa kapela.


Autor textu: Patrik Varga


Zľava: Horkýže Slíže a Jožo Pročko. Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: Pavel Ševela, Pavol Frešo

323 views0 comments
bottom of page