top of page
Search

ZAUJÍMAVOSŤ: Minulý utorok patril výročiu Stand Up and Fight od Turisas

Turisas sú vo svojom obore nepochybne známym pojmom. Vďaka nezameniteľnému imidžu, ktorý spolu s hudbou vytvára dokonalý kontrast, na pódiu pôsobia naozaj výrazne. Práve od vydania ich tretieho štúdiového albumu minulý utorok, 23. februára, ubehlo 10 rokov. Album Stand Up and Fight sa považuje za nie len jeden z ich najlepších albumov, ale aj celkovo folk metalových. Pre mňa osobne to je jeden z prvých kontaktov s folk metalovou hudbou a treba uznať, že na začiatok naozaj dobrý.


Táto 46-minútová nahrávka dominuje ikonickou, rovnomennou hitovkou, Stand Up and Fight, ktorá znie na konci každého ich vystúpenia. Z radu vynikajú The March of the Varangian Guard, ktorá je často použitá ako koncertný otvarák“, a mosh-pitovejšia Hunting Pirates.Turisas si aj na tejto nahrávke ponechali svoj typický zvuk, čo by bolo až priam hriechom, kebyže nie. Čistý, hrubý až priam orechový hlas sa strieda so silným growlovaním za sprievodu metalu, ktorý má orchestrálne prvky. Takto by sa jednou vetou dali opísať Turisas a ich folk metal poňatý vlastným spôsobom. No kto už dnes znie ako oni? Nebojím sa povedať, že nikto.


V tom čase sa kapela dostala na vrchol popularity a radí sa medzi najlepšie skupiny tohto žánru. Zostava je lepšia ako kedykoľvek predtým, keďže sa k nim v tom období pridala Netta Skog. Pozvánky prichádzajú ako na páse, k tomu ešte pridávajú vlastné turné. Prichádza vysoká stena a začína sa diskutovať, čo bude ďalej. Battle Metal, The Variangian Way a potom Stand Up and Fight. Ako prekonáme tieto tri klenoty? A je to vôbec možné? To sú dve zásadné otázky. Už vtedy sa vedelo, že bolo ťažké vymyslieť zmysel albumu. Dlho si totiž mysleli, že koncept nasledujúceho albumu bude jednoduchý.


Dlhý čas sa myslelo, že tento príbeh bude pokračovať na niekoľkých albumoch.

Spevák, skladateľ a producent kapely Mathias Nygård touto vetou narážal na predchádzajúci album The Varangian Way.V roku 2013 Turisas vydali svoj štvrtý album, Turisas2013, ktorý sa svojou formou líši od ostatných a často sa považuje za najhorší. Od tej doby sa niektorí fanúšikovia, vrátane mňa osobne, nedočkali takmer žiadnej správy ohľadom pripravovania nového materiálu.


Ako to teda vidím ja, ich fanúšik? Osem rokov je veľa, tak dlho sa nečakalo na žiaden ich počin. Po bádaní všade na internete nachádzam iba staré rozhovory (od 2013 až dodnes), ktoré všetky do jedného naznačujú Pracujeme na novom albume. Je pravda, že dlhé čakanie vo veľa prípadoch znamená dobrý výsledok, no Turisas sú na svojich sociálnych sieťach minimálne aktívni.


S Nygårdom to vyzerá tak, že vo Fínsku už ani nežije a ostatní členovia neposkytujú žiadne nové informácie. Celkovo sa kapela odmlčala úplne, okrem koncertovania, pokiaľ to ešte situácia dovoľovala. O novej hudbe mám teda veľké pochybnosti, v takejto situácii sa bojím, či vôbec niečo vyjde. Či to bude singel, ktorým celý skladateľský proces ukončia, alebo predsa len album. No na koniec treba pridať trochu pozitívnej energie.


„Ako som už povedal, ak by sme o tom premýšľali iba z obchodného hľadiska, najmúdrejšou vecou, ​​ktorú by sme mali urobiť, by bolo prísť s novým albumom každých zhruba 16 mesiacov, pretože by vás to neustále držalo v médiách a nedostali by šancu na vás zabudnúť.“ – úryvok jedného z rozhovorov Mathiasa Nygårda

Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: V-spectrum

57 views0 comments
bottom of page