top of page
Search

Zomrel Michael Lang, spolutvorca festivalu Woodstock

Ešte v sobotu v newyorskom onkologickom ústave Memorial Sloan Kettering Cancer Center vo veku 77 rokov naposledy vydýchol Michael Lang, známy predovšetkým ako spolutvorca legendárneho festivalu Woodstock, ako aj jeho pokračovaní Woodstock '94 a Woodstock '99. Osudnou sa mu stala vzácna forma non-Hodgkinovho lymfómu, druhu rakoviny lymfatických uzlín.Lang urobil dieru do sveta už v mladosti, keď sa z rodného New Yorku presťahoval na Floridu, kde v závere šesťdesiatych rokov zorganizoval niekoľko festivalov, z ktorých najveľkolepejším bol Miami Pop & Underground Festival v roku 1968, na ktorom vystúpili aj takí Jimi Hendrix či Frank Zappa. Po ďalšom sťahovaní do mestečka Woodstock v štáte New York začal, spolu s partnermi Joelom Rosenmanom a Johnom P. Robertsom, spriadať plány na uskutočnenie ďalšieho festivalu. Ten síce niesol názov spomínaného mestečka, no odohrával sa na farme Maxa Yasgura v 60 míľ vzdialenom mestečku Bethel.


Na Woodstocku vystúpili viaceré mená, ktoré sa zapísali do histórie rovnako, ako samotný festival – Jimi Hendrix, Janis Joplin, The Who, Creedence Clearwater Revival či Joe Cocker. Manažérom posledného menovaného sa onedlho stal práve Michael Lang – ich spolupráca trvala viac ako dvadsať rokov a zahŕňala aj Langovo účinkovanie v klipe ku skladbe „You Can Leave Your Hat On“, kde si zahral jedného z trubkárov. Na úspech „pôvodného“ Woodstocku sa Lang snažil naviazať aj v deväťdesiatych rokoch, no festivaly Woodstock '94 a Woodstock '99 už neboli tými „dňami mieru a hudby“, ktorými bol ich predchodca – najmä druhý menovaný sprevádzala vlna násilností.Okrem organizovania festivalov Woodstock Michael Lang pričuchol aj k tvorbe filmov - bol napríklad vedúcim výroby krimikomédie Grázli - a venoval sa aj sochárstvu. Jeho organizácia Michael Lang Organization, venujúca sa produkcii živých podujatí, filmov a manažovaniu umelcov, má na konte okrem mnohých iných akcií aj spoluprácu s rockovými/metalovými menami, akými sú Red Hot Chilli Peppers, Linkin Park, Avril Lavigne, Bruce Springsteen či spomínaný Joe Cocker. S anglickým spevákom má Michael Lang spoločné ešte niečo – jeho prvá manželka, vokalistka Ann Langová, pôsobila štyri roky ako Cockerova sprievodná vokalistka.


Po Langovi zostalo päť detí a jedno vnúča. Zomrel, ako sme už spomenuli, 8. januára 2022 na rakovinu lymfatických uzlín v Memorial Sloan Kettering Cancer Center na newyorskom Manhattane. Česť jeho pamiatke.


Zdroj: Wikimedia Commons. Foto: larry-41111 views0 comments
bottom of page