top of page
Search

Zvolenský kulturák nasiakol hudbou metalových žánrov

V piatok 21. februára 2020 sa vo zvolenskom Dome kultúry ŽSR predstavili heavy metalisti Rage spolu s predkapelami v rámci turné Wings of Rage Tour. Turné je podporou pre nový rovnomenný album hlavného headlinera. Celý večer prebiehal pokojne, napriek neskoršiemu nabudeniu divákov, a zároveň bol plný reflektorových svetelných šou.

Domácu scénu tu ako prví reprezentovali martinskí heavy/power metalisti Eufory. Tí vsadili na sláčikovú epickú introdukciu so zvukom vetra. Tretiu pieseň vystúpenia, „What a Shame!“, začínajúcu hlasom bábätka venovali farárom a veriacim. Je o prevalení škandálu zneužívania detí farármi, ktorý sa dlho zakrýval pred verejnosťou. Nasledujúcu skladbu venovali našim bratom Čechom a konečná skladba bola určená pre tancichtivých. Niesla názov „Dancing Star“ a v pozadí bolo možné počuť futuristické prvky electro hudby, ktoré potom doplnili metalovou hudbou a power metalovým spevom.

Gitarista/spevák kapely Eufory. Foto: Denis Kollár

Ničím iným ako ďalšou epickou introdukciou, ale s pridaním hlasov a klavírneho zakončenia, začali aj nasledujúci adepti, Vanish. Títo progresívni power metalisti zo Štuttgartu na prvú skladbu nastúpili prvými zvukmi bicích, ku ktorým sa potom pridali aj gitarové rífy a spev ich energického frontmana. Jednu zo svojich skladieb začali klavírom a s len samotným spevákom na pódiu. Potom sa však opäť zjavili aj zvyšní členovia kapely. Kapela mala svoju premiéru na Slovensku, avšak, stihli si nás pomýliť so Slovinskom.

Kapela Vanish. Foto: Denis Kollár

Epickosť pokračovala aj v prípade tretej introdukcie, kde sláčikové nástroje doplnil zborový spev a osvietenie reflektormi. Svetelnú šou vystriedala tvrdá rýchlejšia hudba rakúskej symfonickej kapely Serenity. Trio, prípadne kvartet, spevu bolo možné počuť vo všetkých piesňach. Hlavný spevák však ozvláštnil vystúpenie svojim prihováranim sa pričupený vpredu pódia alebo na reproduktorových bedniach. Pred týmto koncertom vystúpili aj v Košiciach. Názov mesta výslovnosťou trošku potrápil spevákov jazyk, ktorý názov vyslovoval „Koziče“. Medzi skladbami odohrali aj „Set the World on Fire“, ktorá je súčasťou ich najnovšieho albumu vydaného 31. januára 2020. V nasledujúcej piesni dostala jedna z diváčok možnosť zaspievať si do mikrofónu držiaceho spevákom. Pri tejto kapele začali už diváci skákať, tlieskať alebo obe veci naraz, prípadne tancovať. Počas „Legacy of Tudors“ si spevák skočil do stredu publika, kde odspieval určitú časť piesne. Posledným klincom ich vystúpenia bola skladba „Lionheart“ z rovnomenného albumu spred menej ako dvoch rokov.

Spevák kapely Serenity. Foto: Denis Kollár

Ako poslední sa predstavili hlavné hviezdy večera, nemeckí heavy metalisti Rage, ktorú po hudobnej a speváckej stránke trošku pritvrdili. Vizuál zase doplnili tematikou náhrobných kameňov a grafiky obalu najnovšieho albumu. Živosť publika pokračovala z prechádzajúcej kapely, prípadne zintenzívnila. Počas ich vystúpenia odzneli novinky z najnovšieho albumu Wings of Rage vydaného 10. januára 2020. Jednou z nich bola aj „True“, pri ktorej sa gitarista Marcos Rodriguez obával, či ju kvôli jej náročnosti zvládne odohrať, a tak sa ju snažil zahrať ako bývalý člen, Manni Schmidt. Zdanlivý koniec sa po pokrikoch davu zmenil na prídavok v podobe „Straight to Hell“ a piesne „Higher in the Sky“ zmiešanej s „Fear of the Dark“ od kapely Iron Maiden, ktorú bolo možné počuť pred vystupňovaním konečných rífov a búchancov.


Zľava: Marcos Rodriguez (gitara/spev) a Peter „Peavy“ Wagner (basgitara/spev) z kapely Rage. Foto: Denis Kollár

68 views0 comments
bottom of page